Ministerstwo Edukacji i Nauki Kirgistanu wydało zarządzenie w sprawie przeniesienia studentów zagranicznych na tryb nauki zdalnej, na okres jednego tygodnia.

Informację taką podał wiceszef tego resortu Rasuł Abazbek, który spotkał się w poniedziałek w Biszkeku z dziennikarzami na konferencji prasowej. Jak dodał, Ministerstwo Edukacji wraz z rektorami uczelni rozpoczęło działania mające na celu wzmocnienie środków bezpieczeństwa, zrelacjonowała agencja AKI Press. To efekt ubiegłotygodniowych antyimigranckich zamieszek na ulicach stolicy środkowoazjatyckiego państwa.

“W celu zapewnienia bezpieczeństwa zagranicznym studentom, a także pracownikom uczelni odpowiedzialnym za bezpieczeństwo akademików, skontaktowano się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i innymi organami ścigania. W sobotę odbyliśmy pilne spotkanie z rektorami, wydano instrukcje, najważniejsze było zapewnienie studentom bezpieczeństwa. Wszystkich studentów [z zagranicy] przeniesiono na naukę online, podjęto działania, aby pozostawali oni w akademikach i miejscach zamieszkania” – powiedział Abazbek.

Dodał, że środki bezpieczeństwa podejmowane są także wobec studentów mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach i innych miejscach. Ponadto odbyło się pilne spotkanie w tej sprawie w Administracji Prezydenta.

Abazbek ocenił, że niedawne wydarzenia nie pokazały kraju z najlepszej strony i każdy powinien wyciągnąć z nich wnioski. Jak powiedział: “Współpracujemy z psychologami, pomagają inne uczelnie. W sobotę po spotkaniu udaliśmy się do akademika, w którym mieszkali studenci zagraniczni. Wspólnie z ambasadą Pakistanu rozmawialiśmy ze studentami. Najważniejsze, że będzie zapewniona praworządność” – powiedział wiceminister.

13 maja doszło do napadu i kradzieży, a następnie bijatyki między czterema Kirgizami i grupą studentów z zagranicy uczących się na uczelniach w Biszkeku. Plotki na temat tego wydarzenia jakie pojawiły się na portalach społecznościowych doprowadziły do masowych zamieszek w nocy z piątku na sobotę. Grupy kirgiskiej młodzieży próbowały atakować miejsca zamieszkania zagranicznych studentów, a odepchnięte przez korodony milicji blokowały główne arterie stolicy kraju. Obrażenia odniosło łącznie 29 osób.

Władze Pakistanu zorganizowały specjalne dwa samoloty, które wywiozły z Kirgistanu około 180 pakistańskich studentów.

bilim.akipress.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply