Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali pochodzący z XVII wieku obraz olejny. Zatrzymali też Ukraińca, który wwiózł dzieło sztuki do Polski z zamiarem sprzedaży. Mężczyzna trafił do aresztu.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w czwartek. “Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej we współdziałaniu z Zarządem Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej Straży Granicznej, Zarządem Operacyjnym Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz Oficerem Łącznikowym przy Ambasadzie Królestwa Niderlandów, dzięki sprawnej, międzynarodowej kooperacji odzyskali skradzione dzieło sztuki – pochodzący z XVII wieku obraz olejny, widniejący w Bazie Interpolu jako poszukiwany” – podano w komunikacie SG.

Jak czytamy, “w toku prowadzonych czynności funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego KaOSG z Nowego Sącza  w jednym z mieszkań na terenie Krakowa ujawnili utracony obraz oraz zatrzymali obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie wwiózł przedmiotowe dzieło sztuki do Polski z Ukrainy z zamiarem sprzedaży”.

Odzyskane dzieło malowane na drewnie, to obraz “Rebeka i Eliasz” autorstwa holenderskiego malarza Jana Linsena, datowany na 1629 rok. Obraz został skradziony w 2005 roku z Muzeum Westfries w miejscowości Hoorn w Królestwie Niderlandów. Jest to 1 z 24 obrazów skradzionych z tego muzeum. W sumie z muzeum w Hoorn skradziono 85 elementów o wartości historycznej i kulturowej. Wśród skradzionych dzieł były różnego rodzaju obrazy XVII wiecznych artystów (obrazy olejne na płótnie, drewnie), ale też różnego rodzaju przedmioty, m.in. srebra znacznej wartości. Niektóre z dzieł zostały już odzyskane przez władze Niderlandów, lecz cześć z nich dalej jest poszukiwana.

Przeczytaj: Dwaj Ukraińcy podejrzani o oszustwa na 250 tys. zł i kierowanie grupą przestępczą. Trafili do aresztu

SG podkreśla, że odzyskany obraz został odpowiednio zabezpieczony i przewieziony do Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zatrzymanemu obywatelowi Ukrainy przedstawione zostały zarzuty z art. 291 § 1 w zw. z art. 294 § 2 Kodeksu karnego (paserstwo). Decyzją Sądu został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zobacz także: Cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych w Polsce za zabójstwo. Najwięcej obywateli Ukrainy i Rosji

karpacki.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply