W miniony weekend odnotowano aż 630 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano też 11 pomocników w nielegalnym przekraczaniu granicy. To obywatele Ukrainy, Białorusi i Turkmenistanu.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o przebiegu minionego weekendu na polsko-białoruskiej granicy, gdzie znów obserwowany jest wzrost presji migracyjnej.

“W piątek, 24 maja br., prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej było 160. W sobotę ponad 280 natomiast wczoraj 190. Miały one miejsce w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Mielniku. W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Białowieży cudzoziemcy usiłowali przekroczyć granicę przez rzekę graniczną Przewłoka” – podaje SG.

Jak czytamy, w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Czeremsze i Białowieży cudzoziemcy znajdujący się po białoruskiej stronie zachowywali się agresywnie. “Odnotowaliśmy dwa zdarzenia, w których do polskich patroli strzelano z procy oraz rzucano kamieniami. Uszkodzone zostały dwa pojazdy. Nikt nie ucierpiał” – przekazano w komunikacie.

Przeczytaj: Szef MON zapowiada powołanie wojsk dronowych i przeznaczenie 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi

Straż Graniczna udzieliła również pomocy cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej. W sumie w ciągu minionych 3 dni ze względu stan zdrowia do szpitala trafiło 2 cudzoziemców.

Polskie służby zatrzymały też 6 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Turkmenistanu i 3 obywateli Białorusi, którzy usiłowali przewieźć w głąb Europy Zachodniej migrantów po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej.

W ostatnich tygodniach wzrasta liczba agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się po drugiej stronie zapory. Cudzoziemcy kamieniami, gałęziami, gazem pieprzowym, palącymi się konarami czy nawet środkami pirotechnicznymi atakują polskie patrole oraz pojazdy Straży Granicznej.

Zobacz: Rozbito gruzińską grupę organizującą nielegalną imigrację do Polski. Jest akt oskarżenia

Czytaj także: Straż Graniczna na granicy polsko-białoruskiej coraz częściej ostrzeliwana z proc [+WIDEO]

podlaski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply