Dostarczone przez USA czołgi M1A1 Abrams na Ukrainę otrzymają na wieżach nowe osłony przeciwdronowe, powszechnie zwane „klatkami ochronnymi”.

Jak poinformował w piątek portal Forbes, ukraińskie czołgi M1A1 Abrams otrzymają na wieżach nowe osłony przeciwdronowe, powszechnie zwane „klatkami ochronnymi”. Zdjęcia jednego ze zmodyfikowanych Abramsów pokazują, że otrzymał on także dodatkowy pancerz reaktywny (ERA), czyli modyfikacje, które pojawiały się także w innych miejscach w terenie.

Metinvest Group z siedzibą na Ukrainie, konglomerat stalowo-górniczy, opublikował komunikat prasowy na temat nowych ekranów pancernych. Firma podała, że produkuje również fabryczny pancerz przeciwdronowy dla radzieckich rodzin czołgów T-64 i T-72, ale pokazała tylko przykład projektu dla Abramsa. Jest to część szerszej inicjatywy produkcyjnej firmy na czas wojny „Steel Front”.

Ukraina wycofała w kwietniu dostarczone przez USA czołgi bojowe Abrams M1A1 z frontu walk z Rosją, po części dlatego, że rosyjskie drony utrudniają im działanie. Broń ta utrudniła Ukrainie ochronę czołgów, gdy zostaną szybko wykryte i upolowane przez rosyjskie drony lub pociski.

Rozprzestrzenianie się dronów na ukraińskim polu bitwy oznacza, że „nie ma otwartego terenu, po którym można po prostu przejechać bez obawy, że zostanie wykryty” – powiedział dziennikarzom wyższy rangą urzędnik obrony.

Czołgi zostały przeniesione z linii frontu, a Stany Zjednoczone będą współpracować z Ukraińcami w celu zresetowania taktyki, powiedział wiceprzewodniczący Połączonych Szefów Sztabów admirał Christopher Grady.

“Kiedy pomyśleć o ewolucji walki, masowy pancerz w środowisku, w którym wszechobecne są bezzałogowe systemy powietrzne, może być zagrożony” – powiedział Grady dodając, że czołgi są nadal ważne.

“Teraz jest na to sposób” – powiedział. “Będziemy współpracować z naszymi ukraińskimi partnerami i innymi partnerami w terenie, aby pomóc im przemyśleć, w jaki sposób mogliby to wykorzystać w tak zmienionym środowisku, w którym wszystko jest natychmiast widoczne”.

Kresy.pl/Forbes

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply