W zwiazku ze zbliżającym się referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej, partie popierające taki kurs podpisały specjalny dokument o współpracy.

Referendum w sprawie eurointegracji odbędzie się w Mołdawii 21 października bieżącego roku równocześnie z peirwszą turą wyborów prezydenckich. To inicjatywa przeforsowana przez obecną głowę państwa, zdecydowanie prozachodnią Maię Sandu, wywodządzącą się z Partii Działania i Sprawiedliwości (PAS), która obecnie ma także większość w parlamencie i tworzy rząd. Obóz rządzący stara się skonsolidować wokół siebie wszystkie prozachodnie siły kraju.

12 mołdawskich partii podpisało w niedzielę z PAS pakt “Za Europę”, jak podał portal Newsmaker. Inicjatywę taką zaproponował proeuropejski blok polityczny „Razem”, składający się z Platformy DA, Ligi Miast i Gmin (LOC), Partii Przemian oraz Koalicji na rzecz Jedności i Dobrobytu (CUB).

Pod dokumentem podpisały się, poza partią rządzącą, podpisały się także Ekologiczna Partia Zielonych, Europejska Partia Socjaldemokratyczna (PSDE, dawna Partia Demokratyczna), partia burmistrza stolicy Iona Cebana Narodowy Ruch Alternatywny, Partia „Rozwój i Konsolidacja Mołdawii” (PDCM ), Partia Wola Narodu, Partia Liberalno-Demokratyczna (PLDM), Partia Narodowo-Liberalna (PNL) i Partia Siła Ludu.

Wszystkie te partie zobowiązały się „politycznie do pełnego przyczynienia się do osiągnięcia celu, jakim jest integracja Mołdawii z Unią Europejską”, a także do „promowania praworządności, spójności społecznej i solidarności narodowej wokół strategicznego celu integracji europejskiej, stawiając interesy społeczeństwa ponad interesy osobiste, grupowe i partyjne”. Ponadto w pakcie zapisano „potępienie wojny agresywnej i okupacji terytoriów suwerennych i niepodległych państw”.

Krok ten następuje po konsolidacji części partii prorosyjskich i przeciwnych integracji z UE w ramach koalicji “Zwycięstwo”, zawiązanej w Moskwie 21 kwietnia bieżącego roku. Jednak poza nią pozosają silne stronnictwa sprzeciwiające się wstępowaniu do Unii Europejskiej – Partia Socjalistów i Partia Komunistów.

newsmaker.md/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply