Wojskowi przedłużyli swoją władzę w Burkina Faso

Pod władzą kapitana Ibrahima Traore Burkina Faso dokonało zwrotu geopolitycznego przeciw Francji i nawiązało współpracę z Rosją. Wojskowi nie mają zamiaru rezygnować z władzy.

Zgodnie z tekstem zatwierdzonego dokumentu dotyczącego dalszego procesu politycznego, wojskowi pozostaną u władzy w Burkina Faso przez kolejne pięć lat. Czas przejścia ustalono na 60 miesięcy, począwszy od 2 lipca 2024 r.” – potiwerdził po sobotnich obradach pułkownik Moussa Diallo, przewodniczący komitetu organizacyjnego procesu dialogu narodowego, zrelacjonowała Al Jazeera.com.

Nowa ramowa karta polityczna została podpisana podczas dwudniowej konferencji, która rozpoczęła się w sobotę i która miała być manifestacją otwartości junty na dialog z cywilami. Brali z w niej udział przedstawiciele części partii i organizacji pozarządowych.

 „Wybory kończące okres przejściowy mogą zostać zorganizowane przed tym terminem, jeśli pozwoli na to sytuacja bezpieczeństwa” – napisano w dokumencie sygnowanym przez przywódcę wojskowego kraju Ibrahima Traore. Karta pozwala również Traore kandydować na prezydenta w przypadku rozpisania wyborów głowy państwa.

Na mocy nowego porozumienia nie będą już funkcjonować specjalne kwoty w celu przydzielania miejsc w parlamencie cczłonkom tradycyjnych partii. Zamiast tego za jedyne kryterium wyboru posłów uznawany będzie „patriotyzm”.

Traore przejął wraz z towarzyszami władzę w kraju w październiku 2022 r., w wyniku zamachu stanu. Obalił poprzedniego wojskowego przywódcę wojskowego państwa, pułkownika Paula-Henriego Sandaogo Damibę. Ten drugi sam przejął władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu w styczniu tegoż roku, pozbawiając władzy prezydenta Rocha Marca Christiana Kaboréa. Rząd i Zgromadzenie Narodowe zostały wówczas rozwiązane.

Działania dżihadystów, walki i pogromy zmusiły już do opuszczenia domów setki tysięcy mieszkańców Burkina Faso. Poza dżihadystami problemem w Burkina Faso jest także zorganizowany bandytyzm oraz konflikty między poszczególnymi grupami etnicznymi i plemiennymi, w tym między ludnością rolniczą i pasterską. W w toku walk w 2021  zginął przywódca prorządowej milicji Ochotników na rzecz Obrony Ojczyzny (VDP). Zarówno jej członkowie jak i wojskowi narzekali na brak wsparcia materialnego ze strony władz centralnych.

Wojskowi pod wodzą Traore wskazywali na niestabilność wewętrzną kraju jako główny powód przejęcia władzy.

Miało to jednak poważne skutki w polityce międzynarodowej. Burkina Faso pod władzą Traore wypędziło francuskich żołnierzy, którzy tam przebywali, i zwróciło się o wsparcie Rosjan z grupy Wagnera. Po śmierci Jewgienija Prigożyna jego rolę przejmuje tak zwany Korpus Afrykański. W styczniu bieżącego roku jego żołnierze pojawili się na terytorium Burkina Faso.

Burkina Faso pozostaje w ścisłej współpracy z dwoma innymi państwami Sahelu, które odwróciły się od Zachodu: Mali i Nigrem.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply