W niedzielę włoska premier Giorgia Meloni wypowiadała się podczas drugiej sesji Światowego Szczytu Pokojowego. W mediach pojawiły się sprzeczne informacje na temat jej słów.

Włoska premier Giorgia Meloni wypowiadała się podczas drugiej sesji Światowego Szczytu Pokojowego, który w niedzielę zakończył się w Szwajcarii. W pierwszej chwili pojawiły się informacje, podane m.in. przez ukraińskiego polityka Antona Geraszczenko, że Meloni zagroziła Putinowi. “Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki, zmusimy ją do kapitulacji”. Taki cytat podała także część agencji prasowych, m.in. ukraińskich.

Notki kontekstowe na portalu X oraz oficjalny tekst przemówienia włoskiej premier wskazują, że takie słowa nie padły z jej ust.

Gdyby Ukraina nie mogła liczyć na nasze wsparcie i w związku z tym byłaby zmuszona do poddania się, nie byłoby nas dzisiaj tutaj, aby omawiać minimalne warunki negocjacji” – miała w rzeczywistości mówić włoska premier.

Meloni wyraziła też opinię, że ​​pokój na Ukrainie nie powinien oznaczać kapitulacji, jak sugeruje Kreml. Jak wskazała, takie “pokojowe rozwiązanie” stworzyłoby niebezpieczny precedens.

Zadeklarowała, że Ukraina może liczyć na wsparcie Włoch.

Czytaj: Prezydent Duda o słowach Putina: trzeba zrobić wszystko, żeby rosyjscy żołnierze ginęli na Ukrainie masowo

Jak pisaliśmy, prezydent Rosji oświadczył, że rosyjska armia wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów (tj. z całości obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego), a władze Ukrainy zobowiążą się do niewstępowania do NATO. Putin domaga się także zniesienia wszystkich zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i uznania statusu Krymu i innych anektowanych części Ukrainy jako rosyjskiego terytorium.

Ukraińskie MSZ potępiło propozycję Putina, twierdząc, że celem rosyjskiego prezydenta jest “wprowadzenie społeczności międzynarodowej w błąd, podważenie wysiłków dyplomatycznych mających na celu osiągnięcie sprawiedliwego pokoju oraz rozbicie jedności świata w sprawie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych”.

Przypomnijmy, że słowa rosyjskiego prezydenta skomentował szef Pentagonu, Lloyd Austin.

pravda.com.ua / unian.ua / govern.it / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  “Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki Ukrainy, zmusimy ją do kapitulacji – oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni.” – jeżeli Meloni ma takie możliwości jak zmuszenie Rosji do kapitulacji to dlaczego od ponad dwóch lat pozwala aby na Ukrainie ginęli ludzie. Wygląda jednak na to, że tej kobiecie, z nieznanych przyczyn, po prostu puściły nerwy.

 2. Wronq
  Wronq :

  Pani Premier słabo się postarała.
  To zaledwie miękka wersja ‘wdeptywania w ziemię’ w wykonaniu naszego złotoustego Marszałka…
  A na powaznie. Oba przypadki laczy absolutny brak pokrycia słów w potencjale własnym. Chyba że mówców ponosiło i mówili o cudzym potencjale, ale to już dowodziłoby nie tylko ignorancji ale też głupoty.