W targanym islamistyczną rebelią afrykańskim państwie po raz kolejny doszło do krwawego ataku dżihadystów.

Do ataku doszło w niedzielę w miejscowości Bourasso w prowincji Kossi. „Około 17:00 po wsi chodzili uzbrojeni mężczyźni, strzelając w powietrze. Wrócili w nocy i otworzyli na ślepo ogień do ludzi” – powiedział prowincjonalny gubernator Babo Pierre Bassinga, którego zacytował portal telewizji France24. W ataku tym zginęły 22 osoby w tym dzieci.

Nie był to jedyny krwawy napad do jakiego doszło w Burkina Faso w ciągu ubiegłego weekendu. W sobotę 12 osób zginęło w ataku na miejscowość Namissiguima w prowincji Yatenga. Trzech zabitych to członkowie pro-rządowej milicji Ochotników na rzecz Obrony Ojczyzny (VDP).

Burkina Faso jest jednym z najbiedniejszych państw Afryki i świata. Od lat pogrąża się w destabilizacji politycznej, której jedną z przyczyn jest aktywność antyrządowych ugrupowań zbrojnych, często o dżihadystycznym charakterze. Islamiści przenikał do Burkina Faso d 2013 r. to jest od wielkiej rebelii dżihadystów w sąsiednim Mali w 2013 r. zduszonej następnie przy wsparciu francuskiej interwencji.

Działania dżihadystów, walki i pogromy zmusiły już do opuszczenia domów ponad 1,4 mln mieszkańców Burkina Faso. Poza dżihadystami problemem jest także zorganizowany bandytyzm oraz konflikty między poszczególnymi grupami etnicznymi i plemiennymi, w tym między ludnością rolniczą i pasterską. W grudniu w toku walk zginął przywódca prorządowej milicji VDP. Zarówno jej członkowie jak i wojskowi narzekali na brak wsparcia materialnego ze strony władz centralnych.

Niestabilność polityczna spowodowała już w ciągu ostatniej dekady dwukrotne gwałtowne zmiany władzy w afrykańskim państwie. W 2014 r. na fali masowych protestów ulicznych obalony zostało wieloletni przywódca Burkina Faso Blaise Compaore a w styczniu został przeprowadzony przez wojskowych zamach stanu.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply