Islamiści wzięli zakładników w rosyjskim areszcie [+VIDEO]

Grupa więźniów, w tym kaukascy zwolennicy tzw. “Państwa Islamskiego”, zdołała wyrwać się z cel i wziąć za zakładników rosyjskich funkcjonariuszy. Zostali zabici w czasie szturmu.

W niedzielę rano sześciu skazanych i podejrzanych przetrzymywanych w areszcie w Rostowie nad Donem zdołało wziąć dwóch funkcjonariuszy na zakładników. Jeden z nich to oficer operacyjny, drugi inspektor nadzorujący. Bunt więźniów zaczął się na wewnętrznym dziedzińcu jednostki. Udało im się wziąć zakładników ponieważ posiadali broń: toporek strażacki, nóż i gumową pałkę, podała agencja informacyjna TASS. Jeden z zakładników został skrępowany kajdankami.

 

Wśród zbuntowanych więźniów było trzech ekstremistów islamskich z Republiki Inguszerii. TASS napisała o Szamilu Akijewie, Tamerlanie Giriejewie i Azamacie Cyckijewie. Każdy z nich usłyszał w grudniu zeszłego roku wyroki odpowiednio 18, 18 oraz 18,5 roku więzienia za związki z grupą terrostyczną. Skazani mieli planować wysadzenie gmachu Sądu Najwyższego innej rosyjskiej republiki kaukaskiej – Karaczajo-Czerkiesji.

Członkowie zbuntowanej grupy byli przetrzymywani w różnych celach, mimo tego zdołali podtrzymać konkakty, przygotować i zrealizować bunt. Mieli przygotowywać plan akcji przez kilka miesięcy. Śledczy twierdzą, że zbuntowani więźniowie byli koordynowani spoza aresztu.

Na miejscu zdarzenia pojawił się szef Federalnej Służby Wykonywania Kar (FSIN) w obwodzie rostowskim, przedstawiciele centralnego aparatu służby, a także przedstawiciele organów ścigania i prokuratury. W centrum Rostowa nad Donem na ulicach sąsiadujących z aresztem śledczym obowiązywały ograniczenia ruchu. Departament Obrony Cywilnej i Sytuacji Nadzwyczajnych poprosił kierowców o wybranie objazdów.

Przestępcy przetrzymujący zakładników zażądali samochodu i swobodnej drogi wyjazdu. Początkowo podjęto z nimi negocjacje.

Według najnowszych informacji na areszt przeprowadzono już szturm. „W trakcie operacji specjalnej mającej na celu uwolnienie zakładników z Aresztu Śledczego nr 1 Federalnej Służby Wykonywania Kar Rosji w obwodzie rostowskim wyeliminowano przestępców, przetrzymywanych jako zakładników funkcjonariuszy zwolniono, nie odnieśli żadnych obrażeń” – poinformowała służba prasowa FSIN, którą zacytował Interfax.

Tadżycy, którzy przeprowadzili w marcu krwawy atak na halę koncertową pod Moskwą także identyfikowali się z Państwem Islamskim.

interfax.ru/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply