Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, członkowie NATO nie osiągnęli jeszcze konsensusu w sprawie zobowiązania do corocznej pomocy finansowej dla Ukrainy.

Jak poinformował w sobotę portal RBC Ukraina, według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga członkowie NATO nie osiągnęli jeszcze konsensusu w sprawie zobowiązania do corocznej pomocy finansowej dla Ukrainy.

Ostatnio wezwał sojuszników, aby co roku przeznaczali na pomoc wojskową dla Ukrainy około 40 miliardów euro.

Jak dotąd nie ma konsensusu w tej kwestii, powiedział Sekretarz Generalny. Jednak wielu członków NATO popiera ten pomysł. Zaznacza, że ​​potrzebne są nie tylko zobowiązania krótkoterminowe, ale i długoterminowe.

„Potrzebujemy nie tylko krótkoterminowych zobowiązań. Są one oczywiście mile widziane, ale jeśli będziemy mieli więcej długoterminowych, przewidywalnych zobowiązań. Zapewni to Ukraińcom lepsze planowanie, lepsze założenia… i, co najważniejsze, wyśle ​​​​sygnał do Moskwy” – powiedział.

Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że zachodni sojusznicy powinni dopilnować, aby nie powtórzyły się luki we wsparciu wojskowym dla Ukrainy.

W przemówieniu podczas wizyty w Finlandii Stoltenberg powiedział, że Ukraina potrzebuje „przewidywalności i odpowiedzialności” ze strony sojuszników z NATO w zakresie wsparcia wojskowego.

„W ciągu ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy pewne luki i opóźnienia w zapewnieniu wsparcia wojskowego Ukrainie” – powiedział podczas konferencji prasowej wraz z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem.

„Musimy dopilnować, żeby to się więcej nie powtórzyło”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według serwisu „Politico”, ukraińscy dygnitarze są coraz bardziej sfrustrowane ograniczonymi możliwościami szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 w Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach. Próbują wpłynąć na nich, by zwiększyli swoje moce szkoleniowe. Portal powołuje się na rozmowy z ośmioma byłymi i obecnymi urzędnikami i parlamentarzystami z USA, Ukrainy i Europy.

Kresy.pl/RBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply