Jak podaje agencja Bloomberg, ceny węgla na rynkach europejskich wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 roku, ze względu na bardzo wysokie zapotrzebowanie od elektrowni oraz niskie poziomy zapasów tego surowca. Ma to miejsce w kontekście wzrostu cen gazu.

Ceny węgla na giełdach w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii wzrosły o 2,6 proc., do poziomu 137 dolarów za tonę metryczną. „Gwałtownie rosnące ceny gazu w dalszym ciągu zmuszają europejskie przedsiębiorstwa to wytwarzania energii ze spalania węgla, podczas gdy eksport surowca z Australii, RPA i Kolumbii pozostaje utrudniony, potęgując efekt niskich dostaw z Rosji” – pisze Bloomberg.

Zaznaczono też, że w całej Europie zapasy węgla i gazu są na niskim poziomie, a ponadto dostawy rosyjskiego węgla spadają. Benchmarkowe ceny gazu uległy w tym roku potrojeniu, w obliczu załamania podaży.

Przeczytaj: Urząd Regulacji Energetyki: Trzeba liczyć się ze wzrostem cen energii

Wraz z przedłużającym się kryzysem energetycznym w Europie, marże na przyszły rok również zaczynają faworyzować energetykę węglową, co skłania zakłady energetyczne do uzupełniania zapasów” – pisze Bloomberg. W związku z wysokimi cenami paliw, cena niemieckiej energii na 2022 rok przez cały tydzień przekraczała 100 euro za megawatogodzinę, notując tygodniowy wzrost na poziomie 5,9 procenta. W piątek koszt megawatogodziny wynosił 106 euro.

Przeczytaj: Niemcy: węgiel najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej

Agencja podkreśla, że ostatni raz ceny węgla w Europie dla dostaw przyszłorocznych wzrosły ponad 200 dolarów za tonę latem 2008 roku.

Przypomnijmy, że władze Grecji, Hiszpanii, Włoch czy Francji w związku z mocno rosnącymi cenami energii zaczynają uruchamiać mechanizmy pomocy dla gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Media: Europa reaguje na gigantyczne wzrosty cen energii

Czytaj także: Rz: Państwowe spółki szykują „kampanię edukacyjną”, która ma oswoić Polaków z podwyżkami cen prądu

Przypomnijmy, że tydzień temu Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG zatwierdził podwyżkę cen gazu o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych od 1 października br. To już trzecia podwyżka cen gazu w tym roku.

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply