Ceny gazu idą w górę

Urząd Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG zatwierdził podwyżkę cen gazu o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych od 1 października br. To już trzecia podwyżka cen gazu w tym roku.

W czwartek Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny za paliwo gazowe w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,4 proc.

To już kolejna podwyżka cen gazu w tym roku. W kwietniu gaz podrożał o 5,6 proc, a w sierpniu o 12,4 proc.

 

Jak podano, stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian. Zmiana dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych. Zmieniona taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia br.

Według komunikatu URE, zmiana taryfy oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego Ls oraz o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw. Urząd wyjaśnia, że zmiana taryfy to efekt utrzymującego się od początku roku wzrostu cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

„Po spadkach cen gazu na TGE w 2020 r., którym towarzyszyły spadki cen w taryfach PGNiG OD (do poziomu 8,543 gr/KWh), od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły – w zależności od instrumentu – o nawet 234 proc.” – napisano w komunikacie. „Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca br. (tzn. od momentu zatwierdzenia drugiej zmiany taryfy w lipcu br.) do teraz. Przykładowo 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc.”.

Według danych URE dla statystycznego odbiorcy gazu w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 3,4 proc.. Oznacza to kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Z kolei dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,6 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, np. ogrzewający swoje mieszkania również gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą miesięcznie o 13,76 złotych więcej (wzrost płatności o 4,9 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według RMF FM, po zsumowaniu wszystkich tegorocznych podwyżek, osoby, które używają gazu tylko w kuchni, do gotowania, zapłacą średnio 2,30 zł więcej. U kogoś, kto dodatkowo ogrzewa gazem wodę, np. korzystając z podgrzewacza gazowego (popularnego „junkersa”), miesięczny rachunek wzrasta przeciętnie o 14 zł. Jeżeli natomiast ktoś gazem ogrzewa dom, to miesięcznie będzie musiał zapłacić szacunkowo 43 złote więcej.

Zdaniem komentatorów, ceny rosną z uwagi na duży popyt na gaz, spowodowany niższymi niż zwykle o tej porze roku stanami magazynowymi gazu ziemnego w Europie. Zwraca się też uwagę na politykę Gazprom, który może grać na wyższe ceny gazu. Zdaniem prezesa PGNiG, ceny gazu mogą spaść wiosną. Miałoby się to wiązać z nadejściem zwiększonych dostaw gazu skroplonego.

Przypomnijmy, że tydzień temu prezes PGNiG, Paweł Majewski zapowiadał, że wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony z uwagi na mocny wzrost cen surowców na europejskich rynkach. Nie wykluczał przy tym, że wiosną ceny gazu spadną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niedawno pisaliśmy, że ceny gazu biją kolejne rekordy. Cena gazu na najważniejszych w Europie holenderskich notowaniach (TTF) sięgnęła rekordowego poziomu 696 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To cena za najbliższe futuresy na gaz, to jest na październik Zaznaczmy, że jeszcze trzy tygodnie temu, gdy cena gazu zaczęła bić rekordy na holenderskiej giełdzie, 1000 m sześc. kosztowało jeszcze 586,3 dol. Jeśli chodzi o ceny gazu „dzień naprzód” to ich średni poziom w sierpniu wynosił 533 dol. za 1000 m sześc. Tymczasem we wrześniu ich poziom podniósł się do średniej wartości 631 dol. Interfax przypomina, że na początku bieżącego roku cena ta wynosiła jeszcze 335 dol.

Bankier.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply