PGNiG dostanie od Gazpromu ponad 6 mld złotych. Termin zwrotu został uzgodniony

PGNiG poinformowało w poniedziałek, że 5 czerwca podpisany został aneks do umowy dotyczącej kontraktu jamalskiego. Jeszcze w tym miesiącu spółka powinna otrzymać od Gazpromu ponad 6 mld zł, które zostały niesłusznie naliczone za gaz.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z Gazpromem aneks do umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego z 25 września 1996 roku, dotyczącej dostaw surowca gazociągiem jamalskim – poinformowała spółka w poniedziałek. Obydwie strony potwierdziły w ten sposób formułę cenową wskazaną w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Nadpłata w wysokości 6,2 mld złotych powinna zostać zwrócona PGNIG do 1 lipca 2020 roku. Aneks został podpisany 5 czerwca.

Informujemy o zawarciu aneksu do Kontrakt Jamalskiego pomiędzy PGNiG a Gazprom. Gazprom ma zwrócić nadpłatę na rzecz PGNiG w wysokości 1,5 mld USD tj. około 6,2 mld PLN. Spodziewamy się uzyskania płatności ze strony Gazprom do dnia 1 lipca 2020 r.” – czytamy w komunikacie polskiej spółki. 

Porozumienie to efekt wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który został wydany 30 marca 2020 roku. Trybunał uznał, że PGNiG ma prawo domagać się obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany gazociągiem jamalskim.

Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z cenami na rynku europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku (wówczas PGNiG złożyło wniosek dotyczący chęci renegocjacji formuły).

Jak pisaliśmy, skarga o uchylenie opisywanego wyroku została złożona przez Gazprom na początku czerwca. Wniosek został jednak uchylony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: UOKiK grozi Gazpromowi sankcjami finansowymi

“Przeszliśmy już w nowy tryb rozliczania się z Gazpromem na dostarczony gaz według nowej formuły cenowej, która jest dla nas na pewno korzystniejsza, bo wreszcie mamy ceny rynkowe, powiązane z rynkiem zachodnim” – skomentował sprawę prezes PGNiG Jerzy Kwieciński cytowany przez portal “Money.pl”.

“Środki, które zaoszczędzimy, będziemy chcieli wykorzystać na inwestycje, w tym na nowe obszary działalności, związane z biometanem czy technologiami wodorowymi, a także na doprowadzenie gazu ziemnego do pozostałych części kraju, bo obecnie sieć gazowa pokrywa jedynie około 60 proc. powierzchni Polski” – dodał.

pgnig.pl / twitter.com / money.pl / forbes.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply