PGNiG poinformowało we wtorek, że Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu w sporze z polską spółką. Sprawa dotyczyła cen w kontrakcie jamalskim. Podkreślono, że treść skargi nie jest jeszcze znana – nie została formalnie doręczona.

We wtorek PGNiG poinformował, że Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu w sporze z polską spółką – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Podkreślono, że treść skargi nie jest jeszcze znana. Sprawa dotyczyła cen w kontrakcie jamalskim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Polska spółka dowiedziała się jednak o złożeniu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargi o uchylenie wyroku końcowego z 30 marca 2020 r. Został wydany przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie w postępowaniu arbitrażowym, wniesionym przez PGNiG przeciwko Gazpromowi.

„Wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego, co oznacza, że obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową” – napisał na Twitterze szef PGNiG Jerzy Kwieciński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„PGNiG będzie mogło szczegółowo ustosunkować się do treści wniosku po jego formalnym doręczeniu do Spółki. Należy jednak podkreślić, że Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku Arbitrażu w zakresie merytorycznym. W szczególności, wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego, co oznacza, że obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową” – czytamy we wtorkowym oświadczeniu PGNiG.

PGNiG przypomniało, że 30 marca 2020 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok, w którym uznał argumenty Spółki i zmienił sposób ustalania ceny dostaw gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła cenowa jest bezpośrednio i w istotny sposób powiązana z notowaniami gazu na rynkach zachodnioeuropejskich. Tym samym Trybunał potwierdził, że obowiązujące wcześniej w kontrakcie jamalskim ceny były nierynkowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 30 marca PGNiG wygrało z Gazpromem w sporze, który znalazł finał w sztokholmskim trybunale arbitrażowym. Zgodnie z wyrokiem nowa formuła cenowa obowiązuje od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy PGNiG wystąpiło z wnioskiem o zmianę sposobu ustalania ceny. Według szacunków polskiego koncernu powinien on odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Trybunał zmienił sposób naliczania cen w kontrakcie jamalskim. Jest ona teraz w dużym stopniu zależna od cen na europejskim rynku, oraz zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje swoim odbiorcom gaz.

PGNiG otrzymało od Gazpromu miesiąc później deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego. Polska spółka dostała także korektę do faktury za zakup gazu za marzec 2020 r.

Zobacz także: UOKiK grozi Gazpromowi sankcjami finansowymi

pgnig.pl / pap / polskieradio24.pl / twitter.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz