Pentagon: Zbyt wcześnie, aby mówić o skutkach amerykańskich pomocy dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o wpływie środków przekazanych Ukrainie na pole bitwy.

W środowym wywiadzie dla Voice of America, szef Pentagonu Lloyd Austin twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o wpływie środków przekazanych Ukrainie na pole bitwy. Według Austina najważniejszymi potrzebami Ukrainy są obecnie systemy obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.

Zauważył, że kiedy Pentagon czekał na zgodę na finansowanie, przygotowywał się do „szybkiego dostarczenia tych rzeczy i wsparcia Ukrainy”.

„Trudno cofnąć czas, ale myślę, że bez tej pomocy Ukrainie byłoby bardzo trudno obronić się przed przeważającą siłą, jaką dysponują Rosjanie” – powiedział Austin.

Powiedział także, że pomoc Iranu i Korei Północnej pozwoliła Rosji „stanąć na nogi” po stratach, jakie poniosła ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto, jak zauważył szef Pentagonu, Chiny pomogły Federacji Rosyjskiej w utworzeniu przemysłu zbrojeniowego.

„Zwiększa swoją produkcję przemysłową. Jednak bez pomocy Iranu, Korei Północnej i Chin prawdopodobnie nie doszłoby do tego w takim stopniu, jak miało to miejsce. Dlatego angażujemy właściwe kanały, aby podkreślić nasze poważne obawy dotyczące ChRL i inne, które zapewniają takie wsparcie” – powiedział Austin.

Biały Dom jest przekonany, że pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych przyczyni się do przejścia Ukrainy do kontrofensywy, co jest możliwe w 2025 roku.

Podczas przemówienia na wydarzeniu w Waszyngtonie Sullivan powiedział, że pomimo nowego pakietu finansowania ze strony USA nadal spodziewa się „rosyjskich sukcesów w nadchodzącym okresie” na polu bitwy, ponieważ „nie można od razu dokonać zmiany”.

Jednocześnie jego zdaniem dzięki nowej pomocy Stanów Zjednoczonych Ukraina będzie w stanie „utrzymać linię” i zapewnić odporność na rosyjskie ataki przez cały 2024 rok.

Mówiąc o możliwym scenariuszu wojny w przyszłym roku, Sullivan powiedział, że Ukraina zamierza „iść naprzód, aby odzyskać terytorium odebrane jej przez Rosjan”.

Jednocześnie w publikacji zwraca się uwagę, że ewentualna nowa ukraińska ofensywa w 2025 roku będzie uzależniona od zwiększonego finansowania ze strony Kongresu i zgody Białego Domu.

Kresy.pl/VOA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply