Londyn wydali rosyjskiego attache wojskowego z terytorium Wielkiej Brytanii – poinformował w środę jej minister spraw wewnętrznych James Cleverly.

Z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej brytyjskiego rządu wynika, że ​​w piątek brytyjski rząd wezwał ambasadora Rosji, „aby poinformować go o tych środkach i oświadczyć, że Wielka Brytania nie będzie tolerować działań Rosji”, podała agencja informacyjna Interfax. Minister podczas przemówienia w parlamencie zapowiedział także, że władze brytyjskie usuną status własności dyplomatycznej niektórych obiektów należących na terytorium Zjednoczonego Królestwa do Rosji.

W oświadczeniu brytyjskiego rządu wyjaśniono, że środek ten będzie dotyczył w szczególności posiadłości Seacocks Heath w East Sussex, a także kompleksu handlowo-obronnego we wsi Highgate na północy Wielkiego Londynu. W Londynie uważa się, że „obiekty te służą celom wywiadowczym”.

Ponadto Cleverly powiedział, że Londyn wprowadzi ograniczenia wizowe dla rosyjskich dyplomatów. W szczególności będą one miały wpływ na termin ważność wiz.

Minister spraw wewnętrznych motywował te kroki walką z działaniami rosyjskiego wywiadu na terytorium Wielkiej Brytanii. Zdaniem Cleverly’ego takie działania zostaną podjęte w odpowiedzi na „niebezpieczne działania Rosji w Europie, a obecnie w Wielkiej Brytanii”. Wśród takich działań wymienił przypadki szpiegostwa i cyberataków.

Czytaj także: Nepal zwraca się do Rosji o odesłanie Nepalczyków zwerbowanych do walki na Ukrainie

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply