Ukraiński dron doleciał w czwartek aż do nadwołżańskiej Republiki Baszkortostanu, gdzie zaaatakował kolejną instalację rosyjskiego przemysłu naftowego.

„Dzisiaj około godziny 13.00 dron zaatakował strefę przemysłową miasta Saławat, po czym na terenie jednej z instalacji przedsiębiorstwa Gazprom Neftechim Saławat pojawił się dym” – napisał na swoim kanale telegramie szef władz Baszkortostanu Radij Chabirow. Jak dodał – „Obecnie na miejscu zdarzenia są służby ratunkowe i kierownicy organów ścigania” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Atak potwierdza zwiększające się zdolności Ukraińców do sięgania daleko w głąb terytorium Rosji. Saławat znajduje się około 1500 km od terytorium kontrolowanego przez Kijów. To pierwszy przypadek ataku na terytorium Republiki Baszkortostanu. Jak do tej pory Ukraińcy uderzali najdalej na terenie sąsiadującego z nim od zachodu Tatarstanu.

Na lokalnych kanałach na Telegramie pojawiły się materiały audowizuwalne z miejsca zdarzenia. Widać na nich niewielkie zniszczenia instalacji i unoszący się dym.

Według portalu Svoboda.org dron uderzył w instalację do krakingu katalitycznego. Pożar był niewielki, więc nie ewakuowano pracowników, zakład pracuje normalnie. Ministerstwo do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych stwierdziło następnie, że trafiony został jeszcze drugi obiekt na terenie zakładu – przepompownia.

Gazprom Nieftiechim Saławat realizuje pełny cykl przetwarzania ropy naftowej, produkując benzynę, olej napędowy, naftę, inne produkty naftowe, gazy skroplone, alkohol butylowy, plastyfikatory, polietylen, polistyren, amoniak, mocznik. W strukturze spółki znajdują się rafineria ropy naftowej i zakłady chemogzowy.

To kolejny atak na instalacje rosyjskiego przemysłu naftowego w ciągu doby. W nocy ukraińskie drony wywołały niewielki pożar w składzie produktów naftowych w Jurowce, w Kraju Krasnodarskim.

interfax.ru/meduza.io/svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply