W artykule opublikowanym na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przekonywał, że “reżim w Kijowie” jest “prawnukiem hitleryzmu”.

Jak przekazała w czwartek rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, w artykule opublikowanym na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew przekonywał, że “reżim w Kijowie” jest “prawnukiem hitleryzmu”.

“W nowym tysiącleciu jesteśmy zmuszeni walczyć z reinkarnacją faszyzmu, jego stworzeniem zombie, którego ucieleśnieniem jest obrzydliwy i cyniczny prawnuk hitleryzmu, nazistowski reżim w Kijowie, aby żyć w świecie, który nasi przeciwnicy wściekle atakują pragną wywrócić do góry nogami, podzielić i spalić w ogniu III wojny światowej” – napisał były prezydent Rosji.

9 maja władze, siły zbrojne i obywatele Rosji świętują zwycięstwo nad III Rzeszą Niemiecką w czasie drugiej wojny światowej. “Dzień Zwycięstwa” jest najważniejszym świętem w urzędowym kalendarzu tego państwa.

Podobnie jak w ubiegłych latach po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, w najważniejszym święcie Rosji nie uczestniczą przywódcy państw bloku zachodniego. Na moskiewskim Placu Czerwonym pojawili się natomiast przedstawiciele państw poradzieckich i utrzymujących przyjazne relacje w Moskwą: prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, Kirgistanu Sadyr Dżaparow, Tadżykistanu Emomali Rahmon, Turkmenistanu Serdar Berdimuhamedow, Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew, przywódca Kuby Miguel Diaz-Canel Bermudez, prezydent Gwinei Bissau Oumarou Sissokou Embalo i Laosu Thongloun Sisoulith. Sam Putin zajął na trybunie miejsce w otoczeniu weteranów Armii Radzieckiej.

Na rozpoczęcie uroczystości nad Moskwą przeszedł rzęsisty deszcz. Przed zgromadzonymi gośćmi zagranicznymi, weteranami, wojskowymi, politykami i obywatelami Władimir Putin wystąpił z krótkim przemówieniem.

Przywódca nazwał “Dzień Zwycięstwa” “najważniejszym, prawdziwym ludowym, świętym” dla Rosjan. Jak ogłosił – “Czcimy nasz ojców, dziadów, pradziadów. Oni obronili ojczyznę, skruszyli nazim, wyzwolili narody Europy”.

Szybko przeszedł jednak do oskarżeń pod adresem Zachodu i Ukrainy – “Dziś widzimy jak próbują zniekształcić prawdę o drugiej wojnie światowej. Ona przeszkadza tym, którzy przywykli budować swoją kolonialną, w istocie, politykę na obłudzie i kłamstwie. Burzą pomniki prawdziwych bojowników z nazizmem. Stawiają na cokoły zdrajców i kolaborantów hitlerowców. Wykreślają pamięć o cnotach i bohaterstwie żołnierzy-wyzwolicieli. O tej wielkiej ofierze jaką oni ponieśli w imię życia. Rewanżyzm, szydzenie z historii i dążenie do usprawiedliwienia obecnych następców nazistów, to część ogólnej polityki elit zachodnich, na rzecz rozpalania nowych konfliktów regionalnych.”

Putin stwierdził, że “na Zachodzie chcieliby zapomnieć lekcje drugiej wojny światowej”. Jak stwierdził, to na terytoriach Związku Radzieckiego “ważyły się losy ludzkości”. Sugerował również, że przez pierwsze trzy lata starcia z Niemcami, ZSRR, “wszystkie republiki byłego Związku Radzieckiego” ścierał się z nim praktycznie “jeden na jeden” z III Rzeszą, podczas gdy “na wojenną moc Wehrmachtu pracowała praktycznie cała Europa”. Dodała jednak – “Rosja nigdy nie uniżała znaczenia drugiego frontu i pomocy sojuszników. Czcimy odwagę wszystkich bojowników koalicji antyhitlerowskiej.” Przy czym Putin wymienił w tym kontekście Chiny walczące z “agresją” Japonii.

Przemówienie trwające około ośmiu minut przerwana zostało minutą ciszy i zakończone odegraniem hymnu państwowego w rytm honorowych salw artyleryjskich.

Kresy.pl/TASS

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wronq
    Wronq :

    Sądy bronią symboli SS Galizien. Obywatele czczą nazistów UPA. Stawiają pomniki
    i nazywają ulice w każdym większym miescie. Wczorajsza reprezentantka na eurowizje nosi się w bluzie ludobojcy…

    Przerażające jest to że fakty są widoczne na każdym kroku ale nie są wyciągane wnioski. Ta obłuda jest ochydna. Zwłaszcza w wykonaniu naszych władz, które mają obowiązek względem obywateli, nie tylko żywych ale też tych okrutnie zamordowanychza to ze byli Polakami!