Sąd Rejonowy w Czelabińsku w pełni uwzględnił żądanie Prokuratury Generalnej o renacjoanlizaję spółki akcyjnej Makfa i jej spółek zależnych, potentata miejscowego przemysłu spożywczego.

Pod koniec marca zastępca prokuratora generalnego Rosji zażądał przejęcia akcji Makfa i spółek z nią powiązanych na rzecz państwa. 29 marca Centralny Sąd Rejonowy w Czelabińsku zarządził w tej sprawie środki tymczasowe. Według prokuratora beneficjenci Makfy – były gubernator obwodu czelabińskiego Michaił Juriewicz i były deputowany Dumy Państwowej Wadim Biełousow – przez wiele lat pracowali w organach rządowych i zajmowali się biznesem. Nie ujawnili tych informacji publicznie, czym naruszyli przepisy antykorupcyjne, jak zrelacjonowała w środę agencja informacyjna TASS.

Komornicy zajęli rachunki i majątek o wartości 100 bilionów rubli – kwota ta została wskazana w tekście decyzji w sprawie środków tymczasowych. Obrona oskarżonych odwołała się od tego sekwestru. Objęto nim także majątek ruchomy i nieruchomy wszystkich odrębnych przedsiębiorstw Makfy. Ich menadżerom i akcjonariuszom zakazano wstrzymywania produkcji i podejmowania decyzji mogących pogorszyć sytuację pracowników, w tym zwalniania ludzi i zmiany warunków umów o pracę.

9 kwietnia Centralny Sąd Rejonowy w Czelabińsku rozpoczął rozpatrywanie pozwu Prokuratury Generalnej w trybie zamkniętym. Podczas rozpraw oskarżeni złożyli ponad 20 skarg dotyczących zajęcia mienia. 6 maja sąd zaczął rozpatrywać sprawę co do istoty i odrzucił wniosek o przekazanie rozpoznania roszczenia Prokuratury Generalnej sądowi polubownemu.

8 maja sąd w pełni uwzględnił żądanie Prokuratury Generalnej o reancjonalizację majątku Makfa JSC i spółek z nią powiązanych, a także szeregu osób fizycznych – poinformowała służba prasowa przedsiębiorstwa. SA „Makfa” poinformowała, że ​​w terminie przewidzianym przez prawo złoży odwołanie od decyzji sądu do organu wyższego szczebla.

Sąd uznał, że Juriewicz, Biełousow i małżonka tego drugiego naruszyli przepisy korupcyjne.

Makfa po wydaniu decyzji w sprawie roszczenia stwierdziła, że ​​spółka w dalszym ciągu funkcjonuje normalnie, wypłaty wynagrodzeń pracownikom będą dokonywane terminowo. W kwietniu sąd zezwolił Makfie na prowadzenie rozliczeń z dostawcami w celu zapewnienia bieżącej działalności, pozyskania środków kredytowych z banków w ramach ustalonych limitów na zakup surowców i materiałów.

Makfa to czołowy rosyjski producent płatków śniadaniowych, makaronów, mąki, płatków zbożowych i mieszanek piekarniczych. Asortyment firmy przekracza 150 towarów.

Jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na dużą skalę Federalna Służba Antymonopolowa wyszła z propozycjami zmian prawnych, na mocy których państwo uzyskało by możliwość przejmowania udziałów dającym zagranicznym właścicielom bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad działającą w Rosji firmą, o ile przedsiębiorstwo to zostanie określone jako “strategiczne” a przejęcie udziałów przez zagranicznego właściciela dokonało się z naruszeniem przepisów.

W lutym nowe przepisy zostały wykorzystane do przejęcia przez państwo zakładów CzEMK, oraz zakładów metalurgicznych Kuźnieck i Sierow, największymi w kraju producentami żelazostopów wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości stali zużywanej przez rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym do budowy żaroodpornych silników lotniczych, luf do broni i pocisków przeciwpancernych. Sąd arbitrażowy uznał, że zostały sprywatyzowane ze złamaniem prawa.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply