Prezydent Andrzej Duda powiedział, że premier Donald Tusk poinformował go o zamiarze kontynuacji projektu budowy CPK, ale z korektami w planowej sieci kolejowej.

Podczas konferencji prasowej w Rzymie prezydent Andrzej Duda został zapytany o informacje w sprawie realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Powiedział, że premier Donald Tusk przekazał mu, że rząd chce kontynuować inwestycję, choć z korektami w planowanej sieci kolejowej.

Według relacji PAP prezydent podkreślił, że CPK ma znaczenie nie tylko ze względu na rozwój transportu lotniczego i dodatkowej komunikacji drogowej i kolejowej, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa Polski.

 

To będzie jedyne lotnisko w Polsce, które będzie w stanie, w tak szybkim tempie przyjąć tak poważne siły sojusznicze największymi samolotami, które będą dostarczane do Polski, gdyby zaszła taka potrzeba. To lotnisko z punktu widzenia amerykańskich ekspertów od spraw bezpieczeństwa, generałów, ale także z innych państw NATO, z którymi rozmawiałem jest po prostu absolutnie kluczowe, jeśli chodzi o zapewnienie nam bezpieczeństw” – polski prezydent, cytowany przez PAP. Zadeklarował też, że będzie trzymał rękę na pulsie w tej sprawie i nie odpuści tego tematu.

Przeczytaj: “Tak dla CPK”. Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Andrzej Duda przyznał zarazem, że docierają do niego niepokojące informacje między innymi w sprawie unieważniania przetargów dot. modernizacji portów w Gdyni i Gdańsku – w tym głębokowodnych podejść do terminali. Powiedział, że „trzeba się temu dobrze przyglądać”, przypominając, że „w ramach działań rozwojowych w Polsce” takie działania planował rząd PiS. Zaznaczył, że dotyczy to również budowy „tzw. czwartego portu RP w Elblągu”. Dodał, że ta inwestycja „musi być realizowana”, gdyż leży w żywotnym interesie rozwojowym całej Polski.

Wcześniej pisaliśmy, że według informacji dziennika „Rzeczpospolita” nie powstanie terminal zbożowy w Gdańsku, ani terminal zbożowy w Gdyni. Gazeta pisze, że w ostatnim półroczu ogłoszono dwa przetargi i oba zostały odwołane „z tajemniczych przyczyn”.

Czy chodzi o zakulisowe zagrywki czy przekazanie terminali w ręce państwowego gracza, i tak wygrywają Niemcy” – informuje “Rzeczpospolita”.

Przeczytaj: “Koło zamachowe polskiej gospodarki”. Największe polskie firmy apelują do Tuska o budowę CPK

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o przyszłości projektu CPK. Wiceminister Maciej Lasek deklarował, że “CPK się właśnie projektuje, wszystkie prace się cały czas toczą”. Tymczasem okazuje się, że na wniosek spółki wojewoda zawiesił postępowanie w sprawie udostępnienia nieruchomości pod badania geologiczne.

Polskie Porty Lotnicze niedawno ogłosiły decyzję o rozbudowie Lotniska Chopina. Informacje wywołały oburzenie w sieci, ponieważ mogą oznaczać zakończenie projektu CPK.

Jak informowaliśmy, ruszyła społeczna akcja w obronie CPK. Maciej Wilk wezwał do składania wniosków o przeprowadzenie przez Najwyższą Izbę Kontroli kontroli w spółce CPK i w biurze pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska.

Tymczasem powołany przez nowy rząd prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki uważa, że nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość.

Zobacz również: Marszałek województwa mazowieckiego: Projekt CPK jest megalomański

PAP / Bankier.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Co za czasy, co za rządy. Marszałek rotacyjny, premier obrotowy, wicepremier tygrysek. Co jeszcze? Tak niedawno narzekałem na rządy PiS i nie wiedziałem, że może być gorzej, znacznie gorzej.