W czasie niedawnej rekonstrukcji rządu stanowisko ministra obrony przejął były minister rozwoju gospodarczego i wicepremier odpowiedzialny za sprawy gospodarcze. Jego nowy zastępca został wybrany z tego samego klucza.

Prezydent Rosji Władimir Putin mianował Leonida Gornina pierwszym wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej. Stosowne zarządzenie zostało opublikowane na oficjalnym rosyjskim portalu informacji prawnej. Kolejnym dekretem Putin zwolnił poprzednika Gornina Rusłana Calikowa ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa resortu obrony, podała agenca informacyjna Intefax.

Gornin pracował w Ministerstwie Finansów Rosji w latach od 2012-2018 jako wiceminister, następnie pierwszy wiceminister. Urodził się w Nowosybirsku. Wcześniej przez wiele lat Gornin stał na czele departamentu finansów i polityki podatkowej obwodu nowosybirskiego, pełnił obowiązki po ministra finansów i polityki podatkowej regionu oraz pierwszego wicegubernatora.

To kolejny urzędnik z kręgu tych zajmujących się kwestiami gospodarki i finansów obejmujący czołowe stanowisko w Ministerstwie Obrony. W zeszłym miesiącu ze stanowiska jego szefa odwołany został Siergiej Szojgu. Zastąpił go Andriej Biełousow, wcześniej wicepremier nadzorujący sprawy gospodarcze.

Komentatorzy odebrali nomincję Biełousowa jako przygotowywanie się Rosji na długą wojnę z Ukrainę i rywalizację z Zachodem, w której kluczowym będzie dla nie poprawienie zarządzania finansami i zapleczem materialnym sił zbrojnych oraz wspólpraca z sektorem przemysłowym przechodzącym na tory gospodarki wojennej.

Pod koniec kwietnia o korupcję oskarżony został wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow. Będzie przebywał za kratkami co najmniej do 23 czerwca. Innym oskarżonym w tej sprawie jest Siergiej Borodin Iwanow był uważany za człowieka powiązanego z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, współpracował z nim od wielu lat. Wcześniej był wicepremierem obwodu moskiewskiego, gdzie Szojgu przez krótki czas pełnił funkcję gubernatora.

W maju do aresztu trafił szef Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Rosji – zastępca szefa Sztabu Generalnego generał porucznik Wadima Szamarina.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply