Sąd wojskowy w Moskwie wydał zgodę na aresztowanie szefa Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Rosji – zastępcę szefa Sztabu Generalnego generała porucznika Wadima Szamarina.

Decyzję taką podjął 235. Garnizonowy Sąd Wojskowy, jak podała agencja informacyjna Interfax. Areszt tymczasowy ma trwać dwa miesiące. Generałowi Szamarinowi postawiono zarzut przyjęcia łapówki o szczególnie dużej wysokości. Anonimowe źródło, na jakie powołuje się Interfax, że chodzi o łapówkarstwo w związku z kontraktami rządowymi i że aresztowany został wcześniej wezwany na przesłuchanie.

Szamarin to kolejny wysoko postawiony rosyjski wojskowy, który trafił w ostatnich miesiącach do aresztu. Po koniec kwietnia o korupcję oskarżony został wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow. Będzie przebywał za kratkami co najmniej do 23 czerwca. Innym oskarżonym w tej sprawie jest Siergiej Borodin

Iwanow był uważany za człowieka powiązanego z ministrem obrony Siergiejem Szojgu, współpracował z nim od wielu lat. Wcześniej był wicepremierem obwodu moskiewskiego, gdzie Szojgu przez krótki czas pełnił funkcję gubernatora.

Sam Szojgu stracił stanowisko ministra obrony w toku roszad w rządzie Michaiła Miszustina przeprowadzonych niedawno wraz z rozpoczęciem nowej prezydenckiej kadencji Władimira Putina. Jednak Szojgu zachował silną pozycję, zostając sekretarzem Rady Bezpieczeństwa.

Nowym ministrem obrony został Andriej Biełousow, były wicepremier odpowiadający za gospodarkę. Komentatorzy uznają to właśnie za dążenie Putina do zrobienia porządku w finansach sił zbrojnych.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply