Pakt migracyjny nie przewiduje zwolnienia Polski z obowiązku relokacji w związku z tym, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy – zwraca uwagę europoseł Konfederacji Anna Bryłka.

Europoseł Konfederacji Anna Bryłka wypowiadała się w niedzielę w Radiu Zet. Komentując tzw. pakt migracyjny UE odniosła się do twierdzeń, m.in. przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej, sugerujących zwolnienie Polski z mechanizmu “obowiązkowej solidarności” przy relokacji migrantów, z racji na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

“W pakcie migracyjnym nie ma nic takiego, że będziemy wyłączeni, w związku z tym, że przyjęliśmy, czy będziemy przyjmować uchodźców. (…) Po pierwsze nie ma tam w ogóle nic o uchodźcach, a to jest inny status jeśli chodzi o przekraczania granicy na teren UE i teren Polski” – wskazała polityk.

“Co roku będzie ustanawiana pula solidarnościowa i państwo polskie będzie składało deklarację, czy podejmuje się relokacji, czy płaci za nieprzyjętych imigrantów, czy partycypuje w kosztach operacyjnych na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej” – kontynuowała.

Jak podkreśliła Bryłka, “każdego roku to będzie ustalane między państwami członkowskimi”. “Jedyny sposób to jest po prostu niestosowanie tych przepisów” – oświadczyła europoseł.

Zobacz: “2129 zł kieszonkowego dla imigrantów w Polsce, zakwaterowanie i wyżywienie”. Burza wokół zapisów unijnej dyrektywy

W maju Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm “obowiązkowej solidarności” przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec “obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.

Mechanizm tzw. “obowiązkowej solidarności” nakłada od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty 20 tys. euro za jednego imigranta.

Czytaj: Śląsk. Sześcioro obywateli Nigerii zatrzymanych za oszustwa na co najmniej 25 milionów złotych

Zobacz także: Nigeryjczyk chciał zarobić na przerzucie nielegalnych imigrantów. Wpadł przy granicy z Niemcami

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply