Filipiny złożyły w sobotę do ONZ skargę dotyczącą rozszerzonego szelfu kontynentalnego (ECS) na Morzu Południowochińskim – drogi wodnej, na której toczą z Chinami coraz bardziej konfrontacyjne spory morskie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Filipiny złożyły w sobotę do ONZ skargę dotyczącą rozszerzonego szelfu kontynentalnego (ECS) na Morzu Południowochińskim – drogi wodnej, na której toczą z Chinami coraz bardziej konfrontacyjne spory morskie.

„Dzisiaj zabezpieczamy naszą przyszłość, manifestując nasze wyłączne prawo do poszukiwania i eksploatacji zasobów naturalnych w ramach naszych uprawnień do ECS” – oznajmił w oświadczeniu Marshall Louis Alferez, zastępca sekretarza ministerstwa spraw zagranicznych ds. morskich i oceanicznych.

Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, w tym do części, do których zgłaszają roszczenia Filipiny, Brunei, Malezja, Tajwan i Wietnam. Uważa się, że fragmenty strategicznej drogi wodnej, przez które rocznie przepływa handel o wartości 3 bilionów dolarów, są bogate w złoża ropy i gazu ziemnego, a także zasoby rybne.

Zobacz też: Chiny oskarżają Filipiny o prowokacje na spornym akwenie

W 2016 r. Stały Trybunał Arbitrażowy stwierdził, że daleko idące roszczenia Chin nie mają podstawy prawnej, Pekin odrzucił to orzeczenie. Ambasada Chin w Manili nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie sobotniego wniosku do ONZ.

W swoich konfrontacjach z rządem Filipin i statkami rybackimi, chińska straż przybrzeżna wzmogła użycie armatek wodnych, taktyk kolizyjnych i taranowania, a także, według Manili, użycia lasera wojskowego.

Filipiny starały się zarejestrować swoje uprawnienia do rozszerzonego szelfu kontynentalnego w regionie Zachodniego Palawanu, zwróconego w stronę Morza Południowochińskiego.

Złożenie wniosku, zatwierdzonego przez prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr., jest następstwem kompleksowych badań technicznych i naukowych szelfu kontynentalnego na Morzu Zachodniofilipińskim, podało ministerstwo spraw zagranicznych, odnosząc się do części Morza Południowochińskiego znajdującej się w jego wyłącznej strefie ekonomicznej o długości 200 mil morskich.

Filipiny stwierdziły, że korzystają z uprawnienia wynikającego z Konwencji ONZ o prawie morza w celu ustalenia zewnętrznych granic swojego szelfu kontynentalnego, obejmującego dno morskie i podglebie obszarów podmorskich w promieniu do 350 mil morskich.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply