Prezydent Andrzej Duda wyznaczył parlamentarzystów, którzy otworzą pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu jako marszałkowie seniorzy.

Na marszałka seniora Sejmu wyznaczony został były minister obrony, Antoni Macierewicz, marszałkiem seniorem izby wyższej polskiego parlamentu będzie Barbara Borys-Damięcka, poinformował we wtorek rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. „Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną – ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz” – uzasadnił Spychalski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rzecznik prezydenta ujawnił, że Andrzej Duda wybrał Macierewicza do roli marszałka seniora izby niższej polskiego parlamentu spośród dziesięciu kandydatur najstarszych wiekiem posłów. Portal telewizji Polsat News wymienia posłów starszych od Macierewicza: Iwonę Śledzińską-Katarasińską, która w wieku 78 lat jest najstarszym parlamentarzystą i Janusza Korwina-Mikke z Konfederacji (77 lat). Starszy od Macierewicza jest jeszcze Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej (73 lata).

Barbara Borys-Damięcka reprezentuje w Senacie Koalicję Obywatelską. W izbie wyższe wciąż niejasny jest układ sił, który zdecyduje o składzie senackiego Prezydium. W październikowych wyborach kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Senatu zdobyli tylko 48 miejsc w 100-osobowej izbie. Jeśli przedstawicielom partii opozycyjnych uda się skonsolidować i pozyskać poparcie trzech z czterech senatorów niezależnych będą dysponować większością.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu rozpocznie się w południe 12 listopada. Tego samego dnia ale o godzinie 16 rozpocznie się pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji. Według słów Spychalskiego, prezydent osobiście weźmie udział w inauguracji izb nowej kadencji.

Rola marszałka seniora ma głównie honorowe znaczenie. Ich proceduralna funkcja sprowadza się do otwarcia pierwszego posiedzenia izby parlamentarnej i przeprowadzenia pierwszej części tego posiedzenia, podczas którego odbywają się ślubowania członków izby oraz wybory marszałków.

polsatnews.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Duda się błaźni i właśnie zarabia na przegraną w wyborach. W powszechnej świadomości Antoni skompromitował się m. in. zatrudniając w MON-ie tak wybitnych ekspertów od obronności jak Misiek, sorry Misiewicz czy geniusz Obu Kontynentów Jannigier. Cyrku ciąg dalszy, tyle że my za to płacimy a nie pan Duda czy Kaczyński.