Popularność języka rosyjskiego na świecie będzie rosła wraz ze wzrostem rosyjskiej gospodarki i znaczenia Rosji na arenie międzynarodowej – uważa Władimir Putin. Rosyjski prezydent jednocześnie jest zdania, że język rosyjski jest w niektórych krajach zwalczany.

Putin wziął we wtorek udział w posiedzeniu rady ds. języka rosyjskiego przy prezydencie Rosji. Jak stwierdził na tym forum, obecnie dochodzi do „sztucznego, brutalnego i bezceremonialnego” ograniczania zasięgu języka rosyjskiego na świecie, który według niego próbuje się „wypchnąć na peryferie”.

„Wojnę rosyjskiemu językowi wypowiadają nie tylko jaskiniowi rusofobi, co także obserwujemy, to nie tajemnica, różnego rodzaju marginalne osoby aktywnie i agresywnie działające, agresywni nacjonaliści, niestety w niektórych krajach stanowi to w pełni oficjalną państwową politykę” – mówił Putin cytowany przez agencję TASS.

Zdaniem Putina walka z językiem rosyjskim „stanowi bezpośrednie naruszenie praw człowieka, w tym prawa do języka ojczystego, kultury i pamięci historycznej”. W jego opinii na Rosji i jej obywatelach leży obowiązek „zachowania, rozwoju i rozpowszechniania języka rosyjskiego i rosyjskiej literatury”.

Rosyjski prezydent zwrócił uwagę swoim współpracownikom, by nie nazywali języka rosyjskiego „bronią”, ponieważ wówczas „zaczną z nim walczyć jak z bronią”.

Putin wyraził też opinię, że wpływy danego kraju na świecie nie zależą od uzbrojenia, lecz od siły gospodarki, ponieważ „broń, kultura, edukacja i nauka są pochodnymi gospodarki”. W związku z tym rosyjski prezydent wyraził przekonanie, że popularność języka rosyjskiego na świecie będzie rosła wraz ze wzrostem rosyjskiej gospodarki. Powołał się przy tym na przykład… państw Europy Środkowo-Wschodniej zależnych od ZSRR, gdzie „aktywnie i nieźle uczono się języka rosyjskiego”.

„Od tego [znajomości rosyjskiego – red.] zależała kariera, od tego zależały awanse, była naprawdę duża współpraca ze Związkiem Radzieckim. To był wpływ. Związek Radziecki rozpadł się i wszystko, zainteresowanie językiem (rosyjskim) zaczęło zanikać, a to zanikanie jest sztucznie podtrzymywane” – uważa Putin.

Rosyjski prezydent wyznaczył dwa zadania dotyczące zachowania znaczenia języka rosyjskiego na świecie. Pierwsze z nich to potrzeba zapewnienia „przyzwoitego” poziomu języka rosyjskiego wśród obywateli Rosji, a drugie to wdrożenie „skutecznego systemu wspierania środowiska języka rosyjskiego za granicą, w sferze informacyjnej, edukacyjnej i humanitarnej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów chce wyrugować język rosyjski z przestrzeni publicznej

Kresy.pl / TASS / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz