Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałkowy wieczór oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z 13 października.

Według oświadczenia PKW, Prawo i Sprawiedliwość otrzymało w czasie niedzielnych wyborów 8 051 935 głosów, czyli 43,59 proc. z wszystkich oddanych głosów. To najwyższe poparcie dla pojedynczego komitetu wyborczego w historii III Rzeczpospolitej. PiS będzie mieć w Sejmie samodzielną większość 235 mandatów. Główna siła opozycji, Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 5 060 355 obywateli czyli 27,40 proc. głosujących. Przełożyło się to na 134 mandaty w izbie niższej parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzecią siłą w Sejmie będą lewicowcy, startujący pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wybrało ich 2 319 946 Polaków czyli 12,56 proc. głosujących. Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało 1 578 523 głosów, czyli 8,55 proc. Na Konfederację Wolność i Niepodległość zagłosowało 1 256 953 Polaków, 6,81 proc. spośród głosujących. Pozostałe komitety wyborcze, z których żaden nie zarejestrował się w całym kraju, osiągnęły łącznie 1,09 proc. głosów. Ponieważ komitetu wyborczego Mniejszości Niemieckiej nie obowiązuje próg wyborczy, 32 094 głosów pozwoliło mu na zdobycie jednego mandatu w Sejmie. Zagłosowało 61,74 uprawnionych. To najwyższa frekwencja wyborach do Sejmu od 1989 r.

W Senacie partia rządząca nie zdołała uzyskać większości. W izbie wyższej zasiądzie 48 kandydatów wysuniętych przez PiS. Koalicja Obywatelska będzie miała 43 senatorów. 3 mandaty w izbie wyższej zdobył PSL a 2 SLD. Do Senatu dostało się także czterech kandydatów niezależnych: Lidia Staroń, Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz i Stanisław Gawłowski.

Czytaj także: Ważny polityk PiS poza Sejmem

pkw.gov.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz