Irański wymiar sprawiedliwości potwierdził w niedzielę wyrok śmierci dla irańskiego emigranta zatrzymanego w dwa lata temu w Turcji. Wrogowi władz w Teheranie nie pomogło posiadanie obywatelstwa Szwecji.

Habib Chaab trafił do celi w Iranie w październiku 2020 r. po tym, jak zniknął podczas wizyty w Turcji. Znalazł się jako oskarżony w Teheranie. Chaab, choć Irańczyk, posiadał również obywatelstwo Szwecji. Sąd w Teheranie uznał Chaaba za winnego terroryzmu „poprzez tworzenie, kierowanie i przywództwo grupy rebeliantów zwanej Harakat al-Nidal oraz planowanie i przeprowadzanie licznych operacji terrorystycznych w prowincji Chuzestan” – portal Yahoo News przytoczył w niedzielę informację agencji AFP. Wyrok „został zatwierdzony przez Sąd Najwyższy” – podkreślono.

Według irańskich śledczych Harakat al-Nidala we „współpracy z innymi grupami terrorystycznymi” przygotował atak na paradę wojskową w Ahwazie, w południowo-zachodnim regionie Chuzestan w 2018 roku. W ataku tym zginęło 25 osób, a prawie 250 zostało rannych.

Chaab jest kolejną osobą skazaną na śmierć za przynależności do Harakat al-Nidal, którą Teheran określa jako grupą terrorystyczną. W zeszłym tygodniu sąd w Ahwazie skazał na śmierć sześciu mężczyzn za ataki, które przeprowadzili wykonując „rozkazy swoich europejskich liderów”. Zostali uznani za winnych przeprowadzenia „operacji zbrojnych” między 2017 a 2019 rokiem, w których zginęły cztery osoby, w tym żołnierz i dwóch członków irańskich pomocniczych sił policyjnych Basidż.

W zeszłym miesiącu irański sąd skazał na śmierć kurdyjskiego bojownika za zabicie policjanta. Podobnie surowe wyroki zapadają w sprawach uczestników zeszłrocznych protestów ulicznych, którzy dopuścili się zbrodni w trakcie ich trwania.

W lutym irański sąd za winnego terroryzmu uznał Dżamszida Szarmahda, który w 2008 zorganizowania zamach terrorystycznego kosztujący życie 14 osób. Szarmahd został skazany na karę śmierci.

news.yahoo.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz