Irański sąd uznał Dżamszida Szarmahda za winnego zorganizowania zamachu terrorystycznego, który kosztował życie 14 osób.

Sąd uznał, że Szarmahd był organizatorem zamachu terrorystycznego w meczecie w mieście Sziraz. W ataku jaki miała miejsce w 2008 r. Irańscy śledczy uznali, że stoi za nim działa bazującego w USA Zgromadzenia Królestwa Iranu, znanego także pod perską nazwą „Tondar” – grzmot. To monarchistyczna organizacja irańskich emigrantów stawiających sobie za cen przywrócenie w ojczyźnie władzy szachów, obalonej przez rewolucję w 1979 r.

W czasie procesu Szarmahda przedstawiono nagrania jego wypowiedzi  – z 2010, kiedy to krytykował władze i system polityczny Iranu oraz nagranie jego deklaracji, że to on zaplanował zamach w Sziraz, jak zrelacjonował we wtorek portal telewizji Al Jazeera.

67-letni Szarmahd jest nie tylko obywatelem Iranu, ale i Niemiec, choć mieszkał w Los Angeles i tam też działała jego organizacja. Zgromadzenie Królestwa Iranu prowadziło w tym mieście rozgłośnię radiową i telewizję.

Według sądu skazany na śmierć planował przeprowadzenie łącznie 23 ataków terrorysytcznych. Miał wysłać listy do byłego sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo oraz premiera Izraela Binjamina Netanjahu.

Szarmahd może odwołać się od wyroku do Sądu Najwyższego Iranu.

Nie jest jasne, jak i gdzie Sharmahd został zatrzymany. Jego córka, Gazelle Szarmahd, powiedziała wcześniej, że ostatni raz był widzialny w Dubaju, na krótko przed pojawieniem się w irańskim państwowym nagraniu pokazującym, że jest w areszcie.

Rodzina Sżarmaha twierdzi, że jest on niewinny. Niemcy we wtorek potępiły to oświadczenie.

„Wyrok śmierci dla Dżamszida Szarmahda jest absolutnie nie do przyjęcia” – przekazała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, obiecując „zdecydowaną reakcję” na decyzję sądu.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz