Od początku roku rekordowa liczba nielegalnych imigrantów przedostała się do Wielkiej Brytanii kanałem La Manche. To liczba wyższa niż w jakichkolwiek pełnych pięciu miesiącach w poprzednich latach.

W tym roku prawie 10 tys. osób przybyło nielegalnie do Wielkiej Brytanii kanałem La Manche – podało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. To liczba wyższa niż w jakichkolwiek pełnych pięciu miesiącach w poprzednich latach. Bilans wzrósł dodatkowo w sobotę.

W sobotę dwoma łodziami przypłynęły kolejne 103 osoby. Daje to łączną liczbę 9803 osób w ciągu 4,5 miesiąca bieżącego roku. To o 41 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku i 15 proc. wzrost w porównaniu z rekordowym rokiem 2022.

To liczba wyższa niż w którymkolwiek z poprzednich lat, od kiedy w 2018 roku zaczęły się nielegalne przeprawy.

Wcześniej rekordową statystyką z okresu od 1 stycznia do 31 maja była ta z roku 2022. Wówczas na wyspy dotarło 9607 nielegalnych imigrantów.

Rzecznik brytyjskiego MSW oświadczył, że liczby te “dokładnie pokazują, dlaczego musimy jak najszybciej uruchomić loty do Rwandy”.

Podkreślił, że brytyjskie służby “ściśle współpracują” z francuską policją, aby “zapobiegać tym niebezpiecznym, nielegalnym podróżom”.

W kwietniu w Wielkiej Brytanii weszła w życie promowana przez premiera Rishiego Sunaka ustawa o selektywnych deportacjach do afrykańskiej Rwandy migrantów spoza UE. Umowa W. Brytanii z tym krajem przewiduje, że mogliby tam być wysyłani wszyscy nowo przybyli nielegalni imigranci, niezależnie od obywatelstwa.

Czytaj: Media: Brytyjskie MSW “zgubiło” ponad połowę nielegalnych imigrantów, którzy mieli zostać wysłani do Rwandy

bbc.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Aelian
    Aelian :

    Teraz tabuny “lekarzy i inzynierow” widoczne sa na ulicach Irlandii. Rzad zielonej wyspy i mieszkancy maja nie lada problem bo angole nie chca brac z powrotem tego “dobra” do siebie… A prawdziwy eksodus mysle przed nami….