Według amerykańskiego resortu sprawiedliwości policja w stanie Kentucky dopuszczała się rasistowskich wykroczeń.
Departament Sprawiedliwości USA oskarża policję w Kentucky, że od lat angażuje się w rasistowskie nadużycia, obejmujące nadmierne użycie siły i nielegalne przeszukania. Takie wnioski przedstawiciele federalnych organów wyciągnęli z postępowania jakie przeprowadzili wobec stanowych strukturach policyjnych. Pretekstem dla postępowania było śmiertelne postrzelenie czarnoskórej Breonny Taylor w marcu 2020 r. w Louisville, jak podał portal France24.
Prokurator generalny USA Merrick Garland, który ogłosił dochodzenie w kwietniu 2021 r., powiedział w środę, że postępowanie policji w Louisville „podważyło jego misję na rzecz bezpieczeństwa publicznego i nadwyrężyło jego stosunki ze społecznością, którą ma chronić i służyć”.
Prokurator generalny oskarżył również policję w Kentucky o nieuzasadnione krępowanie szyi i nieuzasadnione użycie psów i paralizatorów.
Garland, przemawiając w Kentucky wraz z burmistrzem Louisville, ogłosił, że jego urząd podpisał porozumienie z miastem w celu „negocjowania prawnie wiążącej ugody” – co stworzy prawny wymóg dla Louisville do wprowadzenia reform.
„Zawierając tę umowę, miasto i departament policji zrobiły decydujący krok naprzód i wykazały swoje zaangażowanie w szybkie wdrożenie reform” – powiedziała zastępca prokuratora generalnego Vanita Gupta.
Taylor, 26-letnia technik pogotowia ratunkowego, został zastrzelona po tym, jak trzech policjantów w cywilu wykonujących nakaz przeszukania związanego z podejrzeniem przestępstwa narkotykowego wtargnęło do jej mieszkania w środku nocy.
Jej partner oddał strzały do funkcjonariuszy, których uważał za włamywaczy. Policja oddała ponad 30 strzałów, a Taylor została trafiony co najmniej pięć razy.
Nie znaleziono żadnych narkotyków, a jej rodzina ostatecznie wygrała z miastem postępowanie o bezprawne spowodowanie śmierci, uzyskując odszkodowanie w wysokości 12 milionów dolarów.
Garland zauważył, że od tego czasu Louisville wprowadził zakaz tak zwanych „nakazów bez pukania”, a także inne środków, ale zapowiedział, że „trzeba zrobić więcej”.
Burmistrz Louisville Craig Greenberg z zadowoleniem przyjął ustalenia postępowania, mówiąc: „Nie będziemy szukać wymówek, wprowadzimy zmiany”.
Krajowa debata na temat przemocy policyjnej ponownie rozgorzała na początku 2023 r. po śmierci 29-letniego Afroamerykanina Tire Nicholsa w stanie Tennessee. Pięciu funkcjonariuszy podejrzanych o pobicie Nicholsa zostało zwolnionych i postawiono im zarzuty morderstwa.
Departament Sprawiedliwości ogłosił w środę, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie polityki policji w Memphis, a także szersze dochodzenie w wyspecjalizowanych jednostkach policyjnych działających w rejonach kryminogennych w całym kraju.
Czytaj także: Zamieszki made in USA
france24.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!