Niemcy przekazały Ukrainie kolejne dwa Gepardy

Niemcy przekazały Ukrainie kolejne dwa samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i dwa samochody dla straży granicznej – poinformował niemiecki rząd na stronie internetowej.

Jak przekazał w środę portal Ukrinform, Niemcy przekazały Ukrainie kolejne dwa samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i dwa samochody dla straży granicznej – poinformował niemiecki rząd na stronie internetowej.

Podano, że łącznie od początku wojny Niemcy przekazały Ukrainie 34 działa samobieżne Gepard i 122 pojazdy do patrolowania granic.

Przypomnijmy, w środę minister obrony Niemiec, Boris Pistorius poinformował, że do końca marca br. na Ukrainę zostaną dostarczone czołgi Leopard 2A6, które wcześniej Berlin obiecał Ukraińcom. „Mogę powiedzieć, że właśnie się dowiedziałem, że 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy portugalskie czołgi mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu” – powiedział Pistorius na marginesie spotkania ministrów obrony krajów członkowskich UE w Szwecji.

Niemiecki minister dodał, że czołgi te dotrą na Ukrainę razem z wyszkolonymi, ukraińskimi załogami. Następnie będą mogły trafić na front.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu portugalski resort obrony oświadczył, że Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

Przypomnijmy, że we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że jeszcze w tym tygodniu Polska dostarczy na Ukrainę 10 Leopardów 2A4. Dodał, że w naszym kraju powstanie też hub serwisowy dla czołgów przekazanych Ukrainie. Ich serwisem i remontem zajmą się – według deklaracji ministra – Zakłady Bumar-Łabędy, które wielokrotnie miały problem z dostarczaniem sprzętu dla Wojska Polskiego. Dodajmy, że pierwsze 4 Leopardy z Polski dostarczono Ukrainie 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Czytaj także: Niemcy proszą Szwajcarię o sprzedaż Leopardów 2

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply