Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6. Poinformowało o tym w środę Ministerstwo Obrony Narodowej Portugalii.

Jak poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej Portugalii, kraj jest gotowy wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

W zeszłym tygodniu władze kraju potwierdziły zamiar przekazania tych ciężkich pojazdów Siłom Zbrojnym w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji.

„Portugalia jest gotowa wysłać na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2 A6 w marcu przyszłego roku” – poinformowało Ministerstwo Obrony w oświadczeniu na Twitterze.

Decyzja ta została podjęta w ramach bieżących kontaktów z członkami i partnerami NATO. Intencje te potwierdził również premier Portugalii António Costa podczas środowego wystąpienia w parlamencie.

Zapowiedział, że Lizbona przekaże w przyszłym miesiącu trzy własne czołgi Leopard 2 do Kijowa.

Admirał António Silva Ribeiro, szef portugalskich sił zbrojnych poinformował w zeszłym miesiącu, że Portugalia posiada 37 czołgów Leopard 2. Media zwracały uwagę, że większość z nich jest niesprawna. Costa podkreślił, że Portugalia współpracuje z Niemcami, aby zdobyć części potrzebne do naprawy niesprawnych czołgów.

Jak wskazał, ma nadzieję dostarczyć je na Ukrainę do końca marca.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ukraińskie załogi wyjechały już na szkolenie do Niemiec.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply