Talibańskie władze nieuznawanego międzynarodowo Emiratu Afganistanu jeszcze w zeszłym roku zakazały działania partii politycznych. W ostatnich miesiącach wzięły się za egzekwowaniem tego zakazu, czego nie uniknęli nawet inni islamiści

Wśród najważniejszych celów kampanii znajduje się Partia Islamska (Hizb-e Islami) kierowana przez 74-letniego Gulbuddina Hekmatjara. To jedna z bardziej znanych postaci afgańskiej polityki. Jako islamista wyemigrował do Pakistanu jeszcze za rządów Mohammada Dauda w latach 70 XX wieku. Pozostając w opozycji do komunistycznej Ludowo-Demokratycznej Partii Afanistanu, która przejęła władzę w kraju w 1978 r., zaczął organizować opór wobec niej.

Prawdziwą siłę Hekmatjar osiągnął po rozpoczęciu radzieckiej interwencji w ramach wsparcia LDPA, w 1979 r. Otrzymał wsparcie ze strony Pakistanu i jego służb specjalnych, a nastąpnie stał się głównym beneficjentem i dystrybutorem wsparcia materiałowego i finansowego, jakie afgańskim rebeliantom zaczęły przysyłać USA i państwa arabskie. Był też w drugiej połowie lat 80 XX wieku głównym organizatorem masowej produkcji i przemytu heroiny.

Izraelskie czołgi zajęły w piątek główną drogę oddzielającą wschodnią i zachodnią część Rafah, skutecznie otaczając całą wschodnią część miasta w południowej Strefie Gazy. (more…)

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oświadczył we wtorek, że jest otwarty na dyskusję dotyczącą wysłania systemu rakietowego Patriot na Ukrainę - przekazała we wtorek agencja prasowa Reuters. (more…)

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin potwierdził doniesienia, że ​​Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy broni do Izraela - przekazała w środę Al Jazeera. (more…)

Były prezydent Ukrainy powiedział, że Berlin powinien wysłać pieniądze przeznaczone dla Ukraińców Siłom Zbrojnym Ukrainy. (more…)

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury stwierdził, że rząd "nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze".

Deklaracja taka padła podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Nie zamierzamy - z tego, co mi wiadomo - kontynuować budowy Polski mocarstwowej w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze po to, żeby przemysłowo traktować rzeki. My do rzek podchodzimy z szacunkiem i chcemy je traktować podmiotowo jako dobro naturalne, które zostało nam dane i musimy je przekazać przyszłym pokoleniom” - powiedział Thorz, który jest zastępcą dyrektora departamentu gospodarki wodnej w resorcie infrastruktury.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%