Jak poinformowała w piątek państwowa, rosyjska agencja informacyjna RIA, powołując się na źródła służb ratowniczych, w wyniku ataku dronów na Ukrainie doszło do pożaru rafinerii ropy naftowej w rosyjskim obwodzie kałuskim.

W nocy w piątek w Rosji wybuchł pożar w rafinerii ropy naftowej. Media ogłosiły atak dronów szturmowych na rafinerię. W Internecie opublikowano nagranie pożaru nadesłane przez naocznych świadków wśród okolicznych mieszkańców. W wyniku ataku dronów doszło do pożaru rafinerii ropy naftowej w rosyjskim obwodzie kałuskim.

Gubernator obwodu kałuskiego graniczącego z regionem moskiewskim, powiedział w aplikacji komunikacyjnej Telegram, że pożar został natychmiast ugaszony.

Jak podała RIA, w pożarze rafinerii w Kałudze spłonęły trzy kontenery z olejem napędowym i jeden z olejem opałowym. W ataku nie było ofiar.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Kijowa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ataki dronów na obiekty energetyczne na terytorium Rosji stały się częstsze. Ukraina stwierdziła, że chociaż jej ataki nie są wymierzone w ludność cywilną, zniszczenie rosyjskiej infrastruktury wojskowej, transportowej i energetycznej podważa ogólne wysiłki wojenne Moskwy.

Wcześniej informowaliśmy, ukraiński dron doleciał w czwartek aż do nadwołżańskiej Republiki Baszkortostanu, gdzie zaaatakował kolejną instalację rosyjskiego przemysłu naftowego. „Dzisiaj około godziny 13.00 dron zaatakował strefę przemysłową miasta Saławat, po czym na terenie jednej z instalacji przedsiębiorstwa Gazprom Neftechim Saławat pojawił się dym” – napisał na swoim kanale telegramie szef władz Baszkortostanu Radij Chabirow. Jak dodał – „Obecnie na miejscu zdarzenia są służby ratunkowe i kierownicy organów ścigania” – zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Atak potwierdza zwiększające się zdolności Ukraińców do sięgania daleko w głąb terytorium Rosji. Saławat znajduje się około 1500 km od terytorium kontrolowanego przez Kijów. To pierwszy przypadek ataku na terytorium Republiki Baszkortostanu. Jak do tej pory Ukraińcy uderzali najdalej na terenie sąsiadującego z nim od zachodu Tatarstanu.

To kolejny atak na instalacje rosyjskiego przemysłu naftowego w ostatnim czasie. Ukraińskie drony wywołały niewielki pożar w składzie produktów naftowych w Jurowce, w Kraju Krasnodarskim.

Kresy.pl/Reuters/RIA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply