Francja przekazała Ukrainie systemy artylerii rakietowej LRU, będące odmianą amerykańskich wyrzutni M270.

Ukraina otrzymała od Francji systemy artylerii rakietowej LRU. Poinformował o tym we wtorek ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow.

„4. brat w rodzinie Długiej Ręki, LRU z Francji, przybył na Ukrainę! Ukraińska armia jest teraz jeszcze potężniejsza, by odstraszać i niszczyć wroga. To wyraźny rezultat przyjaźni między Wołodymyrem Zełenskim i Emmanuelem Macronem” – napisał na Twitterze Reznikow.

Ukraiński minister nawiązał w ten sposób do faktu, iż Ukraina otrzymała czwarty typ wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, zdolny do rażenia pojazdów wojskowych i celów na głębokich tyłach sił rosyjskich. Wcześniej strona ukraińska otrzymała systemy M270 od Wielkiej Brytanii i Norwegii, niemieckie wyrzutnie MARS II oraz amerykańskie systemy HIMARS.

Przeczytaj: Obiecany brytyjski system M270 MLRS dotarł na Ukrainę

Czytaj również: Niemieckie systemy Mars II dotarły na Ukrainę

Reznikow podziękował też za przysłaną broń swojemu francuskiemu odpowiednikowi, ministrowi Sebastienowi Lecornu, a także rządowi Francji i Francuzom.

Wcześniej o przekazaniu wyrzutni powiadomić też Lecornu. Powiedział, że Ukraina otrzymała dwa systemy LRU.

Jak podaje ukraiński portal branżowy „Militarnyj Portal”, zasięg francuskich systemów LRU wynosi ponad 70 km, w zależności od używanego rodzaju amunicji. Przy wykorzystaniu rakiet naprowadzanych GMLRS, którymi dysponują Ukraińcy, będzie można atakować cele na dystansie 84 km.

Zasadniczo, LRU, podobnie jak MARS II, jest europejskim wariantem amerykańskiej wyrzutni MLRS M270A1. Są wyposażone w Europejski System Kierowania Ogniem (EFCS), opracowany przez Airbus Defence and Space.

Pod koniec lat 80. XX wieku Francja otrzymała od USA 60 wyrzutni M270, z czego 44 weszły na stan francuskiej armii. W 2014 roku pozostało ich 13, które zmodernizowano do wersji LRU. To właśnie dwie z nich otrzymała kraina.

Dodajmy, że Francja pracuje nad wymianą starych systemów M270 / LRU na nowsze systemy uzbrojenia. Zgodnie z planem, ma to nastąpić do 2027 roku.

Jak pisaliśmy, w połowie września minister obrony Niemiec Christine Lambrecht poinformowała, że dwie wyrzutnie rakiet MARS II, a także kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych Dingo będą stanowić kolejną dostawę niemieckiej broni na Ukrainę.

Mil.in.ua / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply