Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń – oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda. Słowa padły podczas wizyty na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. “Jeżeli dalej będziemy przekazywać dużo nowoczesnego sprzętu, to Ukraińcy będą mieli potencjał, by powstrzymać Rosję” – powiedział prezydent.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Podczas konferencji prasowej wypowiadał się na temat militarnego wsparcia dla Ukrainy. “Chcemy, żeby [Ukraina] jak najszybciej wróciła na normalną drogę rozwoju, po tych straszliwych zniszczeniach, które Rosjanie powodują na Ukrainie swoimi bestialskimi bombardowaniami” – oświadczył, cytowany przez portal Interia.

“Zbieramy koalicję, wspólnotę państw, które przekażą czołgi Leopard 2 Ukrainie. Liczymy tutaj na naszych fińskich partnerów, którzy też dysponują tymi czołgami. Jest cały szereg państw, które te czołgi mają w swoich zasobach i liczę na to, że sojusznicy po kilka, kilkanaście czołgów oddadzą. Wierzę, że dzięki temu uda się sformować brygadę pancerną dla Ukrainy” – dodał.

Andrzej Duda przyznał, że do wysłania na Ukrainę Leopardów, potrzebna jest zgoda Niemiec. “Ten proces na pewno chwilę potrwa. RFN musi tutaj wyrazić zgodę, bo tak skonstruowane są umowy” – powiedział.

Prezydent przywołał także ostatnie deklaracje brytyjskiego rządu. “Wielka Brytania nie dysponuje co prawda czołgami Leopard 2, ale ma czołgi Challenger 2. To są także bardzo nowoczesne czołgi i na pewno będą dla Ukrainy dużym wsparciem” – oświadczył. “W tym miejscu wielki ukłon dla władz brytyjskich, dla pana premiera Sunaka, za decyzję o wysłaniu Ukrainie tego wsparcia” – dodał.

Zobacz także: Duda i Zełenski na Cmentarzu Łyczakowskim

Przypomnijmy, że w poniedziałek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 50-lecia działalności politycznej Wolfganga Schaeuble, polityka CDU oraz byłego przewodniczącego Bundestagu. Podczas obchodów premier odniósł się do kwestii Rosji i podejścia krajów krajów Zachodu do niej. „Okazało się, że stosunki z Rosją to pakt z diabłem” – oświadczył.

Zobacz także: Interia: Ukraińcy usunęli flagi OUN-UPA z Cmentarza Orląt Lwowskich na czas wizyty Andrzeja Dudy

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply