„Pakt z diabłem” – Morawiecki o stosunkach z Rosją

„Okazało się, że stosunki z Rosją to pakt z diabłem” – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 50-lecia działalności politycznej Wolfganga Schaeuble, polityka CDU oraz byłego przewodniczącego Bundestagu. Podczas obchodów premier odniósł się do kwestii Rosji i podejścia krajów krajów Zachodu do niej. „30 lat liberalnego pokoju okazało się trzema dekadami przynajmniej częściowej iluzji. Europa zachodnia uwierzyła, że rosyjskiego niedźwiedzia można oswoić. Polska, która przez wiele lat żyła w cieniu Rosji, widzi, że imperializm jest najważniejszą częścią polityki Kremla” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

„Okazało się, że stosunki z Rosją to pakt z diabłem. Polityka 'Wandel durch Handel’ – zmiana poprzez handel – i projekty, które miały związać Rosję z Europą, nie wypaliły. Okazało się, że założyliśmy sobie pętlę na szyje jako kraje zależne od rosyjskiego gazu; to widać wyraźnie podczas kryzysu w trakcie wojny na Ukrainie” – dodał.

Jak wskazał, „co dla Zachodu okazało się niepowodzeniem biznesowym, dla krajów takich jak Ukraina i Polska oraz wszystkich innych położonych między Niemcami i Rosją, okazało się kwestią życia i śmierci”.

Zobacz także: Morawiecki: Morze Bałtyckie mogłoby być celem Rosji

„W rosyjskim myśleniu politycznym jest jasne, że istnienie niepodległej Ukrainy, niepodległych państwa bałtyckich i niepodległej Polski jest nie do pogodzenia z istnieniem rosyjskiego imperializmu” – powiedział.

Zobacz także: Morawiecki: kto nie wspiera Ukrainy, albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję

wnp.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Spał na lekcjach historii? Jest znacznie gorzej bo ten „premier” jest z wykształcenia UWAGA: historykiem i to po Uniwersytecie Wrocławskim który jak wiadomo jest sukcesorem Uniwersytetu Lwowskiego im. Jana Kazimierza. W dodatku jego matka jest ze Stanisławowa a KAŻDY kto jest z tej części naszych Kresów dobrze wie kim byli i są banderowcy którzy rządzą Ukrainą. Oto jak nisko można upaść w pogoni za premierowaniem, pieniędzmi, wykonując polecenia obcego mocarstwa (czyt. Waszyngtonu).

   • Roman1
    Roman1 :

    Również po Uniwersytecie Wrocławskim jest inny historyk – Schetyna, według którego Oświęcim został wyzwolony przez Ukraińców, co się bardzo podobało jeszcze innemu „historykowi” -Tuskowi. Historycy, czy może histerycy? Wypowiedź Morawickiego bezpośrednio przed rocznicą wyzwolenia Warszawy spod okupacji hitlerowskiej, oczywiście wyzwolonej przez banderowców, jak wiadomo zburzonej przez bestialskiego Putina w 1944 roku.