Wspieranie Ukrainy to najlepsza gwarancja dla naszego bezpieczeństwa i pokoju na następne dekady – uważa premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, kto nie wspiera Ukrainy, „albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję”.

We wtorek w Berlinie, na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Wzięli w niej udział m.in. szefowa KE, Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olafa Scholza, a także polski premier, Mateusz Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia, Morawiecki mówił, że Ukrainę należy wspierać zarówno wojskowo, jak i finansowo. Podkreślił, że wsparcie finansowe będzie istotne w całym 2023 roku. Szef polskiego rządu podziękował też KE, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. Według niego, wymienione instytucje wiedzą, że Ukraina potrzebuje co miesiąc 5 mld euro i organizują te pieniądze.

Morawiecki twierdził przy tym, że wspieranie Ukrainy to „najlepsza gwarancja dla naszego bezpieczeństwa i pokoju na następne dekady”.

– Każdy, kto nie wspiera obecnie Ukrainy albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję. Albo jedno i drugie – powiedział premier, cytowany przez PAP.

Szef rządu uważa też, że zbliża się zwycięstwo w walce z Rosją, która w jego ocenie jest już zmęczona sankcjami i nie może poradzić sobie z tym, że znacząca część świata zachodniego wykazała się determinacją i zdecydowaniem, wspierając Ukrainę w walce. Opowiedział się też za stworzeniem nowej architektury bezpieczeństwa.

– Aby wygrać wojnę z Rosją musimy zbudować zupełnie nową architekturę bezpieczeństwa w wymiarze gospodarczym i politycznym. Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezmiernie istotnym warunkiem dla bezpieczeństwa Europy – powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że „Rosja powinna zapłacić Ukrainie reparacje wojenne”.

– Zbyt często w historii widzieliśmy, że agresor unikał konsekwencji i odpowiedzialności – powiedział premier. Jego zdaniem, należy skonfiskować rosyjskie aktywa i przeznaczyć je na odbudowę Ukrainy.

Wystąpienie premiera Morawieckiego promował w sieci jego bliski przez lata współpracownik, były szef KPRM, Michał Dworczyk. Według niego, „wszystkie ukraińskie media cytują dzisiejsze wystąpienie premiera”, a jego „mocne słowa (…) odbiły się bardzo szerokim echem w przestrzeni międzynarodowej”.

Faktem jest, że ukraińskie media cytują wtorkowe wystąpienie Morawieckiego, przy czym raczej nie akcentują słów o konieczności wspierania Ukrainy, ale częściej zwracają uwagę na wezwanie do konfiskaty rosyjskich aktywów.

„Rosyjskie aktywa, zarówno państwa rosyjskiego, jak i oligarchów, które są zamrożone w Szwajcarii i innych krajach. Oczywiście, że te aktywa mogą wzrosnąć, ale ten portfel powinien być przeznaczony na odszkodowania, na odbudowę Ukrainy” – powiedział Morawiecki, cytowany przez agencję Ukrinform. Inaczej cytuje ona też wypowiedź polskiego premiera, którą podkreślał Dworczyk:

Walka na Ukrainie jest ważna, ponieważ wspieranie Ukrainy to najlepsza gwarancja dla naszego własnego bezpieczeństwa i żebyśmy mogli zabezpieczyć pokój na najbliższe dziesięciolecia. Wszyscy ci, którzy nie chcą wspierać Ukrainy, nie są nastawieni na gwarantowanie naszego bezpieczeństwa, albo ich wciągnęła rosyjska propaganda”.

Według agencji Interfax Ukraina, Morawiecki powiedział też: „Inwestycja na Ukrainie to nie tylko nasz moralny obowiązek, to wymóg realnej polityki”.

Z kolei inna, duża ukraińska agencja Unian w ogóle nie odnotowała wystąpienia Morawieckiego w Berlinie.

Cześć mediów, np. „Europejska Prawda” czy portal fakty.com.ua, rzeczywiście cytuje wypowiedź Morawieckiego tak, jak PAP, ale w zasadzie wszystkie one cytują je właśnie za Polską Agencją Prasową.

Dodajmy też, że np. agencja Ukrinform faktycznie pisze o wystąpieniu Morawieckiego w swoim głównym serwisie, po ukraińsku, ale nie ma o tym wzmianki w serwisie angielskojęzycznym czy polskojęzycznym.

Czytaj także: Morawiecki: Będziemy „hubem gospodarczym” dla Ukrainy. Pomożemy w eksporcie zboża

PAP / wnp.pl / Ukrinform / interfax.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply