W 2017 roku Polska wydała najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej ze wszystkich krajów członkowskich UE – podał Eurostat. Nasz kraj był zarazem absolutnym liderem pod względem wydawania pozwoleń na pobyt Ukraińcom.

Według opublikowanych w tym tygodniu danych Eurostatu za 2017 roku, dotyczących wydawania pierwszych dokumentów pobytowych (First residence permits) wydanych przez państwa członkowie Unii Europejskiej migrantom spoza UE, w wymienionym roku wydano łącznie 3,1 mln tego rodzaju pozwoleń na pobyt. Dotyczy to pozwoleń pozwalających obcokrajowcom spoza UE na pozostanie w którymś z państw członkowskich na okres przynajmniej 3 miesięcy.

Ogólnie, najwięcej z nich dotyczyło obywateli Ukrainy (662 tys.; 21 proc.), a największy udział w wydawaniu pozwoleń dla Ukraińców miała Polska. Zajmujący drugie miejsce w zestawieniu Eurostatu Syryjczycy stanowili pod tym względem 7 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Co więcej, Polska była unijnym liderem pod względem wydawania pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza UE. Wydała ich w 2017 roku ponad 683 tys., czyli 21,7 proc. całości w ramach Unii. Dla porównania, drugie w tym zestawieniu Niemcy wydały niespełna 535,5 tys. pozwoleń (17 proc. całości), a Wielka Brytania 517 tys. (16.4 proc.).

88 proc. Ukraińców, którzy otrzymali w 2017 roku swoje pierwsze dokumenty pobytowe w Unii Europejskiej, dostali je w Polsce. Według Eurostatu, było to niespełna 585,5 tys. pozwoleń. W przypadku Czech, które pod tym względem zajmują drugie miejsce w UE, dla Ukraińców wydano niecałe 19 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt. W przypadku Węgier było to 7,8 tys. pozwoleń, Włoch 7,6 tys., a Niemiec 6,6 tys.

Przeczytaj: Eurostat: Polska w czołówce w UE pod względem legalnej imigracji – szczególnie zarobkowej

Poza Ukraińcami, najwięcej pierwszych pozwoleń na pobyt w Polsce otrzymali Białorusini (42,7 tys.), a także Mołdawianie (7,8 tys.), obywatele Indii (6,2 tys.) i Turcji (6 tys.).

Najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych dla Syryjczyków wydali Niemcy (63 proc.). Należy zaznaczyć, że w tej grupie pewna część osób faktycznie mogła nie pochodzić z Syrii, lecz zostali za takich uznani na podstawie posiadanych przez nich dokumentów. Z kolei w przypadku obcokrajowców z Chin, USA i Indii, najczęściej chodziło o pobyt w Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowa Organizacja ds. migracji przy ONZ zaznacza, że Ukraina „jest jednym z najbardziej dotkniętych migracją krajów w Europie”. Szacuje się, że ukraińska diaspora ogółem liczy nawet 20 mln osób, a 1,36 mln to przesiedleńcy wewnętrzni, zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania z powodu konfliktu w Donbasie.

Jak informowaliśmy, w Polsce już 400 tys. cudzoziemców posiada ważne zezwolenia na pobyt, z czego połowa to Ukraińcy. W ciągu 2 lat liczba ta wzrosła o 100 tys. Większość obcokrajowców posiada zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą.

Przeczytaj: Rząd PiS otwiera granice Polski przed masową imigracją

Czytaj także: Polska światowym liderem pod względem ściągania imigrantów – twierdzi ekspert

ec.europa.eu / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz