Litwa jest przygotowana, by wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji szkoleniowej – oświadczyła premier Republiki Litewskiej Ingrida Šimonytė.

W opublikowanej w środę rozmowie z dziennikiem „Financial Times” litewska premier Ingrida Šimonytė oświadczyła, że Litwa jest przygotowana, by wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji szkoleniowej.

Litewski parlament zgodził się na wniosek rządu w tej sprawie. Jednak na razie władze w Kijowie nie poprosiły o taką pomoc.

 

Šimonytė przyznała przy tym, że Rosja uznałaby taki krok za prowokację. „Gdybyśmy myśleli tylko o reakcji Rosji, nie moglibyśmy nic wysłać na Ukrainę” – zaznaczyła zarazem szefowa rządu Republiki Litewskiej. „Co drugi dzień słyszy się pogróżki Moskwy, że ktoś zostanie zaatakowany bronią jądrową” – dodała. Wyraziła wątpliwość, by Rosja użyła broni atomowej, gdyż opad radioaktywny spadłby również w Rosję, z powodu wiatru, który „zazwyczaj… wieje z zachodu na wschód”.

Zdaniem premier Šimonytė, celem ostatniej intensyfikacji rosyjskich ostrzałów Ukrainy jest wywołanie kolejnej fali uchodźców. Uważa, że to dlatego celem są obiekty infrastruktury krytycznej, jak elektrownie.

W rozmowie z „FT” Šimonytė bagatelizowała doniesienia, według których jej rząd pomagał władzom w Kijowie w zawracaniu Ukraińców w wieku poborowym do kraju.

„Nie będziemy organizować deportacji czy poszukiwań ukraińskich mężczyzn na Litwie, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem” – powiedziała Šimonytė. Dodała jednak, że Litwa może odmówić przyznania prawa stałego pobytu osobom, którym ukraińskie władze udowodniły uchylanie się od służby wojskowej.

Dodajmy, że w tym tygodniu Rosja zapowiedziała przeprowadzenie ćwiczeń z użycia taktycznej broni jądrowej w walce.

Jak pisaliśmy, prezydent Litwy Gitanas Nausėda spotkał się w poniedziałek na poligonie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, gdzie zaapelował o szybsze przybycie wojsk niemieckich do państwa bałtyckiego.

Dyskusje na temat rozmieszczenia niemieckiej brygady na Litwie rozpoczęły się po inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę. Berlin ogłosił swoje konkretne środki zaangażowania w czerwcu 2023 r. Pierwszy element dowodzenia brygady, liczący około 20 żołnierzy, przybył na Litwę w zeszłym miesiącu. Łącznie do końca 2027 r. na Litwę ma przyjechać około 5 tys. niemieckiego personelu wojskowego i cywilnego.

Na początku kwietnia br. ukraiński premier Denys Szmyhal po spotkaniu z premier Litwy poinformował, że Litwa kupi dla Ukrainy 3 tysiące litewskich dronów i przekaże 35 mln euro na czeską inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej.

wilnoteka.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply