Korea Północna przeprowadziła test taktycznego pocisku balistycznego wyposażonego w „nowy autonomiczny system nawigacji” – podały w sobotę państwowe media, a przywódca Kim Dzong Un obiecał wzmocnienie sił nuklearnych kraju.

Jak przekazała portal France24 Korea Północna przeprowadziła próbę taktycznego pocisku balistycznego wyposażonego w „nowy autonomiczny system nawigacji” – podały w sobotę państwowe media, a przywódca Kim Dzong Un obiecał wzmocnienie sił nuklearnych kraju.

Kim nadzorował piątkowy testowy start na Morzu Wschodnim, znanym również jako Morze Japońskie, z misją oceny „dokładności i niezawodności autonomicznego systemu nawigacji” – podała oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) w Pjongjangu.

Wystrzelenie było ostatnim z szeregu coraz bardziej wyrafinowanych testów przeprowadzonych przez Koreę Północną, która w ostatnich miesiącach wystrzeliła rakiety manewrujące, rakiety taktyczne i broń hipersoniczną, co według tego uzbrojonego w broń nuklearną kraju objętego sankcjami ONZ stanowi dążenie do modernizacji obrony.

W piątek wojsko Seulu opisało test jako „kilka obiektów latających, co do których przypuszcza się, że są rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu”. Podejrzane rakiety przeleciały około 300 kilometrów zanim spadły na wody między Koreą Południową a Japonią.

Zobacz też: USA ogłaszają sankcje wymierzone transfery broni pomiędzy Rosją a Koreą Północną

„Dokładność i niezawodność autonomicznego systemu nawigacji zostały zweryfikowane podczas pożaru testowego” – oznajmiła w sobotę KCNA w Pjongjangu, dodając, że przywódca Kim wyraził „wielką satysfakcję” z wystrzelenia.

W odrębnym raporcie opublikowanym w sobotę KCNA podała, że Kim odwiedził poprzedniego dnia wojskowy zakład produkcyjny i nalegał, aby „szybciej wzmacniać siłę nuklearną” kraju „bez zatrzymywania i wahania”.

Dodał, że siły nuklearne Pjongjangu „przejdą bardzo ważną zmianę i zajmą niezwykle podwyższoną pozycję strategiczną”, kiedy zostanie zrealizowany plan produkcji amunicji, który ma zostać ukończony do 2025 roku.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply