Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto poinformował, że Budapeszt zawetował uchwałę Rady Europy dotyczącą wsparcia planu pokojowego Wołodymyra Zełenskiego, ponieważ – jak wskazał – nie wzięto pod uwagę stanowisk m.in. Chin i Rosji.

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto napisał o sprawie w piątek na Facebooku. “Rada Europy ma obecnie 75 lat, mogłaby być świetną platformą do zawarcia pokoju, ale po wykluczeniu Rosjan ta szansa została utracona” – oświadczył.

“Zamiast fantazjować o wojnie nuklearnej, w końcu potrzebujemy prawdziwych rozmów pokojowych. Prawdziwe rozmowy mogą się odbyć tylko wtedy, gdy wszystkie walczące strony zasiądą przy stole” – kontynuował węgierski minister.

Poinformował, że “dzisiaj Rada chciała przyjąć rezolucję, która uznawałaby tylko i wyłącznie plan pokojowy prezydenta Zełenskiego za formułę pokojową, którą należy rozważyć i poprzeć”. “To jest dla nas niedopuszczalne. Inni też mają plany pokojowe, które nie są gorsze od planu prezydenta Ukrainy” – oświadczył polityk.

“Prosiłem o uwzględnienie innych planów pokojowych w uchwale Rady Europy. Większość to odrzuciła. Dlatego zawetowałem uchwałę” – napisał.

Czytaj: Zełenski chce “sprawiedliwego pokoju”. “Droga może rozpocząć się w czerwcu”

Zobacz także: Zełenski: nie musimy odzyskać całego terytorium Ukrainy, by skłonić Putina do negocjacji

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply