Francuska policja w Rouen zastrzeliła mężczyznę, który próbował podpalić synagogę w mieście, poinformował w piątek minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na francuskiego ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina. Francuska policja w Rouen zastrzeliła uzbrojonego mężczyznę, który próbował podpalić synagogę w mieście.

Do zdarzenia doszło w centrum Rouen, 130 kilometrów na północny zachód od Paryża, wczesnym rankiem w piątek, Darmanin poinformował w poście w sieci społecznościowej X.

Tożsamość i motywy napastnika nadal są niejasne. Według lokalnych władz miał przy sobie nóż i żelazny pręt. Elie Korchia, przewodniczący Konsystorza Centralnego we Francji, powiedział, że policja „zapobiegła kolejnej tragedii na tle antysemickim”.

Regionalny nadawca France 3 powiedział, że na miejscu byli strażacy. Jak poinformował urzędnik ratusza w Rouen, pożar udało się opanować. Burmistrz Rouen powiedział, że miasto w Normandii jest „wstrząśnięte i zszokowane”.

Przypomnijmy, że na początku maja Komenda Stołeczna Policji poinformowała Polską Agencję Prasową o przyjęciu zgłoszenia dotyczącego próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. Komisarz Jacek Wiśniewski przekazał, że policja wykonała czynności związane z tym wydarzeniem.

Do zdarzenia odniósł się prezydent RP Andrzej Duda. “Potępiam haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!” – oświadczył na platformie X.

“Rabin Schudrich pisze, że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?” – napisał na tej samej platformie szef MSZ Radosław Sikorski.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply