Nowa prezydent Słowacji Zuzana Čaputová przyjechała w poniedziałek do Polski z pierwszą wizytą. W jej trakcie doszło jednak do pewnego zgrzytu.

Čaputová przyjechała do Warszawy by rozmawiać z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o współdziałaniu obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz współpracy ekonomicznej. Jednak na wspólnej konferencji prasowej głów państw przeprowadzonej po ich spotkaniu liberalna prezydent Słowacji zaakcentowała innych element relacji, co zaskakujące dotyczący wewnętrznych spraw Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Sądownictwo dyscyplinarne musi funkcjonować bez politycznych nacisków” – słowa Čaputovej cytuje portal dorzeczy.pl – „Z pewnością będę się jeszcze interesowała sądownictwem dyscyplinarnym, jego niezależność jest ważna dla demokracji”. Według portalu, prezydent Słowacji dała w ten sposób do zrozumienia, że także w czasie rozmowy z Dudą poruszyła kwestie wewnętrznych uregulowań prawnych państwa polskiego.

Polski prezydent odpowiedział na uwagę swojej słowackiej odpowiedniczki podkreślając konieczność zreformowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce – „Nie mam żadnych wątpliwości, że kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, która niestety w wielu przypadkach do niedawna w Polsce była fikcją, że ona musi być realizowana w sposób odpowiedzialny”.

Zuzana Čaputová wygrała wybory prezydenckie na Słowacji w marcu bieżącego roku. Reprezentuje środowiska liberalne. Jest zwolenniczką zwiększania centralizacji Unii Europejskiej. Komisja Europejska od lat ingeruje w polskie prawodawstwo dotyczące wymiaru sprawiedliwości uznając, że łamie ono zasady Unii Europejskiej.

dorzeczy.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz