Brytyjski minister obrony Grant Shapps powiedział, że Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii sto rakiet przeciwlotniczych i wezwał sojuszników do przyspieszenia dostarczania Ukrainie pomocy wojskowej w związku z ofensywnymi działaniami Rosji w obwodzie charkowskim.

W niedzielnej rozmowie ze Sky News Grant Shapps powiedział, że Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii sto rakiet przeciwlotniczych i wezwał sojuszników do przyspieszenia dostarczania Ukrainie pomocy wojskowej w związku z ofensywnymi działaniami Rosji w obwodzie charkowskim.

Shapps powtórzył, że wszystko, co ważne i cenne dla świata zachodniego, byłoby zagrożone, gdyby inwazja na Ukrainę zakończyła się zwycięstwem Władimira Putina.

„Wydarzenia ostatniego tygodnia powinny pobudzić Zachód do działania”.

„Ciepłe słowa nie wystarczą. Każde państwo, które ceni swoją wolność, powinno zintensyfikować wysiłki i jak najszybciej zapewnić to, co może zapewnić, aby Siły Zbrojne Ukrainy mogły odeprzeć nielegalną inwazję” – podkreślił.

Według niego od początku tego miesiąca Wielka Brytania przekazała Ukrainie 80 rakiet przeciwlotniczych, a na początku czerwca kolejne 20 powinno dotrzeć.

Shapps dodał, że koszt brytyjskiej pomocy dla Ukrainy w 2024 roku wyniesie 3 miliardy funtów.

Niemiecki rząd szuka dodatkowych środków na zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy w 2024 roku. Jak podała w sobotę gazeta Bild, ministerstwo zdecydowało się na ten krok po tym, jak niemiecki minister obrony Boris Pistorius zwrócił się o dodatkowe 3,8 mld euro na wsparcie Ukrainy.

W artykule wskazano, że prawie całość z przydzielonych 7,1 miliarda euro została wydana, pozostawiając jedynie 300 milionów euro na zakup nowej broni i amunicji.

Nieprzewidziane wydatki w budżecie zostaną przedłożone niemieckiemu parlamentowi do zatwierdzenia w czerwcu – zauważyła gazeta. Berlin ma dostarczyć w tym roku więcej broni do Kijowa, podało anonimowe źródło w niemieckim Ministerstwie Finansów.

„Jeśli uda nam się osiągnąć konsensus w rządzie, znajdziemy sposoby [na zrobienie tego] w bieżącym roku budżetowym” – podało źródło.

Kresy.pl/Sky News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply