Węgry i Chiny podpisują umowę o strategicznej współpracy

Węgry i Chiny podpisały w czwartek szereg nowych porozumień w celu pogłębienia współpracy gospodarczej i kulturalnej podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w tym państwie.

Jak poinformowała agencja AP, Węgry i Chiny podpisały w czwartek szereg nowych porozumień w celu pogłębienia współpracy gospodarczej i kulturalnej podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w tym państwie.

Xi i Viktor Orbán odbyli rozmowy w Budapeszcie w ramach ostatniego przystanku chińskiego przywódcy podczas pięciodniowej europejskiej podróży, która obejmowała także Serbię i Francję. Podczas konferencji prasowej po rozmowach Orbán pochwalił „ciągłą, nieprzerwaną przyjaźń” między obydwoma krajami od rozpoczęcia jego kadencji w 2010 roku i obiecał, że Węgry będą w dalszym ciągu gościć kolejne chińskie inwestycje.

“Chciałbym zapewnić prezydenta, że Węgry w dalszym ciągu będą zapewniać uczciwe warunki chińskim firmom inwestującym w naszym kraju i że stworzymy możliwość spotkania najnowocześniejszych technologii zachodnich i najnowocześniejszych wschodnich technologii na Węgrzech i budowania współpracy” – powiedział Orbán.

W czwartek Xi, że Inicjatywa Pasa i Szlaku „jest wysoce zgodna z węgierską strategią otwarcia na wschód” oraz że Chiny wspierają Węgry w odgrywaniu większej roli w UE w promowaniu stosunków Chiny–UE.

Urzędnicy węgierscy i chińscy zawarli umowę o partnerstwie strategicznym oraz podpisali 18 innych umów i protokołów ustaleń, ale na konferencji prasowej nie ogłoszono żadnych większych inwestycji.

Jednak węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział później w nagraniu wideo na Facebooku, że rozpoczęły się wstępne dyskusje na temat budowy przez Chiny towarowej obwodnicy Budapesztu oraz połączenia kolejowego między stolicą a lotniskiem Ferihegy w Budapeszcie.

Xi rozpoczął w niedzielę od wizyty we Francji, ale pozostałe dwa państwa jakie zawarł w harmonogramie wyprawy to zadeklarowani zwolennicy współpracy z ChRL – Serbia i Węgry. “Piszemy dzisiaj historię” – powiedział serbski prezydent Serbii Aleksandar Vučić witając gościa przed pałacem prezydenckim w obliczu tłumu współobywateli oklaskujących i skandujących – „Chiny, Chiny”, jak zrelacjonowała w środę agencja informacyjna Reutera.

Jak podaje agencja w czasie wizyty podpisano 29 umów dwustronnych ustalających ramy współpracy prawnej, regulacyjnej i gospodarczej. Serbia stanie się także pierwszym europejskim państwem od lat, które zainicjuje wolny handel z Chinami, gdy umowa podpisana w zeszłym roku wejdzie w życie 1 lipca roku bieżącego.

Vučić powiedział, że od 2020 r. Chiny są największym inwestorem w Serbii, a ich inwestycje wzrosły 30-krotnie w ciągu ostatniej dekady. Umowa o wolnym handlu zagwarantuje bezcłowy eksport 95 proc. serbskich produktów do Chin w okresie do całej dekady, powiedział gospodarz. Xi powiedział natomiast, że Chiny są gotowe importować z Serbii więcej wysokiej jakości produktów rolnych i z radością przyjęłyby więcej bezpośrednich lotów między Belgradem a chińskimi miastami.

Wraz z Węgrami Serbia jest największym w Europie zwolennikiem inicjatywy “Pasa i Szlaku” – sztandarowego projektu ogłoszonego przez Xi Jipinga przez 11 laty, wkrótce po objęciu władzy w ChRL. „Serbia została pierwszym strategicznym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej osiem lat temu i staje się pierwszym krajem europejskim, z którym zbudujemy wspólnotę przyszłości” – powiedział Xi.

Obydwaj przywódcy oświadczyli, że będą wzajemnie wspierać suwerenność i integralność terytorialną, co oznacza, że ​​Serbia uważa za prowincję Chin, tak jak ChRL uważają Kosowo, za region Serbii.

Czytaj także: Serbia kupuje chińskie drony bojowe

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Vučić powiedział, że oba kraje zgodziły się na powołanie międzyrządowego komitetu technologicznego, który umożliwi Serbii dostęp do najnowszych technologii i wykorzystanie opracowywanych w Chinach sieci sztucznej inteligencji.

Chiny są właścicielami kopalń i fabryk w całej Serbii i pożyczyły miliardy w celu zainwestowania ich drogi, mosty i nowe obiekty, stając się kluczowym partnerem Serbii w rozwoju bardzo potrzebnej infrastruktury.

Wizyta Xi przypada w rocznicę zbombardowania przez siły amerykańskie ambasady Chin w Belgradzie w 1999 r. podczas ataku zbrojnego na byłą Jugosławię, w ramach wsparcia dla albańskich separatystów w Kosowie. W bombardowaniu zginęło trzech chińskich dziennikarzy, a 20 obywateli Chin zostało rannych. NATO określiło je jako przypadkowe. Wywołało ono wówczas oburzenie w Chinach i przeprosiny ze strony ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona. „Chińczycy doceniają pokój, ale nigdy nie pozwolą, aby historyczna tragedia się powtórzyła” – stwierdził Xi we wtorkowym artykule opublikowanym w czołowym serbskim dzienniku „Politika”.

Zobacz też: Trudna wizyta przywódcy Chin w Paryżu

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply