Szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Krgistanu Kamczybek Taszyjew powiedział, że w parlamencie zakończyło się „oczyszczanie” jego szeregów z ludzi powiązanych z Raimem Matraimowem.

Według Taszyjewa ławy jednoizbowego parlamentu Kirgistanu – Dżogorku Kenesz zostały oczyszczony ze wszystkich, “którzy  byli związani celnie i wspólnie prowadzili interesy z Matraimowem”. Jak dodał szef kirgiskiej specsłużby – „Czyścimy wszystkich w agencjach rządowych, ale niektórzy nadal są” – zacytował portal AkipPress.

17 kwietnia Kamczybek Taszyjew powiedział, że do parlamentu wybrano nieodpowiednich ludzi i trwa czystka. „Kandydaci nie powinni mieć nadziei, że jeśli będą mieli pieniądze, wielu znajomych lub krewnego wysokiego szczebla, to będą mogli zostać parlamentarzystami. Do parlamentu powinni przyjść ludzie, którzy są gotowi służyć narodowi, patrioci swojego kraju” – powiedział szef specsłużby, którego słowa przytoczył portal Fergana.

AkiPress przypomniał, że w czasie bieżącej kadencji Dżogorku Kenesz z mandatu zrezygnowało 18 parlamentarzystów spośród 120.

Raimbek Matraimow pracował w Służbie Celnej od 2015 do 2017 roku jako jej wiceszef. W 2020 roku stał się figurantem sprawy karnej, a 11 lutego 2021 roku został skazany za korupcję. Dzięki temu, że urzędnik porozumiał się ze śledztwem i wypłacił państwu 2 miliardy somów (24 miliony dolarów), udało mu się uniknąć więzienia i wyjechać z ojczyzny.

Później Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego wszczął przeciwko niemu sprawę o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, czego przyczynkiem stały się materiały dziennikarzy śledczych. Twierdzili oni, że Matraimow ma drogie nieruchomości w Dubaju, ale służby państwowe nie były w stanie potwierdzić tej informacji.

Pod koniec marca bieżącego były celnik został poddany ekstradycji do ojczyzny z Azerbejdżanu i osadzony w areszcie. Wszczęto nową sprawę przeciwko Matraimovowi na podstawie szeregu artykułów kodeksu karnego, w tym na podstawie paragrafów o nielegalnym pozbawieniu wolności i praniu brudnych pieniędzy.

kg.akipress.org/fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply