W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek nad ranem w Sztokholmie doszło do dwóch strzelanin. Jeden mężczyzna nie żyje, a drugi został ranny.

W poniedziałek rano w Bredäng w południowej części Sztokholmu zastrzelono 45-letniego mężczyznę. To druga strzelanina w rejonie Sztokholmu w ciągu dwunastu godzin.

Wcześniej, w niedzielę wieczorem, w Flemingsbergu na przedmieściach Sztokholmu postrzelono 60-letniego mężczyznę. W mediach pojawiają się informacje, że mężczyzna nie był zamierzonym celem, lecz znajdował się blisko członka gangu, którego chciał zabić sprawca.

45-letni mężczyzna nie żyje, a 60-latek został ciężko ranny.

Przeczytaj: Szwecja: Polak zastrzelony na oczach syna po tym, jak zwrócił uwagę grupie młodzieży

Szwedzka policja informuje, że w tym roku do połowy maja w Sztokholmie doszło do 14 strzelanin (85 w całej Szwecji). W tym okresie w stolicy Szwecji od kul zginęły cztery osoby (12 w całym kraju), a dwie zostały ranne (15).

W 2023 roku w strzelaninach w Szwecji zginęło ponad 50 osób, doszło również do 149 zamachów bombowych. W 2022 roku doszło do 391 strzelanin, w których zginęły 62 osoby. Rok wcześniej w kraju było 45 ofiar strzelanin.

Z opublikowanego w październiku badania wynikało, że 53 proc. szwedzkiego społeczeństwa nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju. To najwyższa wartość wskaźnika niepokoju od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż (badanie zostało przeprowadzone przed rekordową falą strzelanin, więc obecne wyniki byłyby zapewne jeszcze gorsze).

W lipcu ub. r. szwedzki premier Ulf Kristersson wezwał do radykalnej zmiany w polityce migracyjnej kraju, twierdząc, że obcokrajowcom zbyt łatwo jest uzyskać szwedzkie obywatelstwo. Uważa, że wielu nowo przybyłych do kraju nie rozumie języka szwedzkiego ani obowiązujących w nim praw. „Powiem jasno: masowa imigracja i słaba integracja po prostu nie działają. Dlatego zmieniamy teraz szwedzką politykę migracyjną i czynimy ją najostrzejszą w UE” – zadeklarował Kristersson.

Już w 2022 roku ówczesna premier Szwecji przyznała, że “integracja” imigrantów się nie powiodła. Z kolei w ubiegłym roku szwedzka minister ds. migracji podkreśliła: “Naszą politykę migracyjną cechowała naiwność”,

Przeczytaj: BBC: przemoc ze strony gangów rozprzestrzenia się, rujnując wizerunek Szwecji

Czytaj także: Szwecja: coraz młodsze dzieci pojawiają się z bronią w ręku na ulicach

Zobacz: Fala przemocy w Szwecji. “Naszą politykę migracyjną cechowała naiwność”

sverigesradio.se / aftonbladet.se / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply