Większość Szwedów nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju – wynika z opublikowanego w środę badania Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA) za 2023 rok. To najgorszy wynik od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż.

Z opublikowanego w środę badania Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA) za 2023 rok wynika, że 53 proc. szwedzkiego społeczeństwa nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju – podaje portal Forsal.pl. To najwyższa wartość wskaźnika niepokoju od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż.

Jak czytamy, w ubiegłym roku poczucie zagrożenia z powodu przestępczości deklarowało 46 proc. ankietowanych, a w 2014 roku – 28 proc.

“W ciągu prawie 10 lat poziom niepokoju w społeczeństwie podwoił się” – alarmuje Sanna Wallin, analityk BRA.

W 2023 roku zmalało też zaufanie Szwedów do wymiaru sprawiedliwości oraz policji. 54 proc. obywateli ocenia pozytywnie pracę mundurowych. To 5 pkt proc. mniej niż w 2022 roku.

Badanie zostało przeprowadzone przez BRA na grupie 64 tys. osób na początku roku – przed wrześniową falą strzelanin i wybuchów, w wyniku których zginęło w Szwecji łącznie 12 osób.

Przeczytaj: Norwegia nie chce powtarzać błędów szwedzkiej polityki masowej imigracji – mówi wysoki rangą norweski policjant

Zobacz: Premier Szwecji przyznała, że integracja migrantów nie powiodła się

Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział we wrześniu wsparcie policji przez wojsko. W życie weszły też przepisy, które pozwalają policji na stosowanie podsłuchów prewencyjnych.

W lipcu br. szwedzki premier Ulf Kristersson wezwał do radykalnej zmiany w polityce migracyjnej kraju, twierdząc, że obcokrajowcom zbyt łatwo jest uzyskać szwedzkie obywatelstwo. Uważa, że wielu nowo przybyłych do kraju nie rozumie języka szwedzkiego ani obowiązujących w nim praw. „Powiem jasno: masowa imigracja i słaba integracja po prostu nie działają. Dlatego zmieniamy teraz szwedzką politykę migracyjną i czynimy ją najostrzejszą w UE” – zadeklarował Kristersson.

Czytaj także: Szwecja zbiera żniwo polityki pobłażania imigrantom

forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply